• Ekologiczny ogród w świetlicy szkolnej

          • Od września 2021r. w szkolnej świetlicy realizowany jest autorski projekt ekologiczno - psychologiczny mający na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów a także  wsparcie kondycji psychicznej uczniów po doświadczeniach pandemii covid-19

            W obliczu niepokojących raportów dotyczących znaczącego osłabienia kondycji psychicznej uczniów w wyniku długotrwałej izolacji społecznej spowodowanej pandemią, jednym z podstawowych zadań pracy wychowawczej szkoły jest troska o zdrowie psychiczne uczniów.

            Doświadczenie przeprowadzone w Norwegii wykazało, że w pomieszczeniach pozbawionych roślin pracownicy często skarżyli się na problemy z koncentracją, pojawiające się szybko uczucie zmęczenia, senność i bóle głowy. Stwierdzano u nich także podwyższone ciśnienie krwi i stany niepokoju.

            Kiedy wstawiono tam rośliny doniczkowe odnotowano ogólne lepsze samopoczucie, poprawę koncentracji i większą wydajność pracy, a także rzadsze bóle głowy.

            Podobne wyniki dały badania przeprowadzone w Danii. Zanotowano szybszą regenerację uwagi
            i uwolnienie od zmęczenia umysłowego przy wykonywaniu trudniejszych zadań.

             

            Obecność roślin poprawia nastroje uczniów i panujące między nimi relacje

            • stymuluje kontakty społeczne,
            • redukuje napięcie i agresję,
            • wzmacnia pozytywny odbiór miejsca, w którym spędza się znaczną część życia.

            CELE PROJEKTU

            • kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska
            • dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska
            • uświadomienie potrzeby ochrony środowiska – roli przyrody
            • wsparcie kondycji psychicznej uczniów, obniżenie poziomu stresu dzięki korzystnemu wpływowi roślin
            • uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie psychiczne
            • przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania
            • stworzenie miejsca relaksu w świetlicowym ogrodzie - redukcja napięcia i zmęczenia.

            Realizację projektu rozpoczęliśmy od zajęć: "Nasze rady na odpady" - powtórne wykorzystanie materiałów.  Ze zgromadzonych materiałów odpadowych gospodarstwa domowego wykonaliśmy doniczki i pojemniki na kwiaty. Za materiał posłużyły nam zużyte patelnie, plastikowe pojemniki, rondle, skarpety jako otoczka dekoracyjna, kubeczki, stare wagi, drabiny i koszyki. Kolejnym krokiem było przygotowanie odpowiedniej ziemi, drenaży . Następnie sadziliśmy kwiaty do doniczek – pozyskując sadzonki z domowych parapetów.

            W ten sposób w szkolnej świetlicy stworzyliśmy ekologiczny ogród, który wymaga stałej pielęgnacji. Główną osobą odpowiedzialną za dbanie o kwiaty jest Ewa Mąkola z klasy IV.

            Troszczy się o podlewanie i urozmaicanie ogrodu roślinami sezonowymi – wiosennymi hiacyntami, żonkilami.

            Efekty naszych działań prezentujemy w  albumie fotograficznym.

          • „WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!”

          •       W dniu 4 maja 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zawadzie uczestniczyli w uroczystym apelu, poświęconym 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

                   Na tę okazję uczniowie klasy IV przygotowali występ artystyczny, który po części stanowił żywą lekcję historii. Warto wspomnieć, że Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą, dziś zaliczana do tzw. skarbów narodowych.

                 W scenariusz przedstawienia wkomponowano piękne, polskie pieśni patriotyczne, wśród nich nie mogło zabraknąć „Mazurka 3 Maja” Rajnolda Suchodolskiego.

                 Biało-czerwona scenografia i odświętnie ubrani uczniowie podnosili rangę tego narodowego święta, które corocznie obchodzone jest w Polsce od 1990 r. 

                  Uczniów do występu przygotowała p. Bogumiła Lasota, muzycznie – p. Barbara Chmielnicka.

          • Sprzątamy dla Polski

          • W związku z III edycją akcji #SprzątamyDlaPolski, pod honorowym patronatem prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego organizowanej 22.04.2022r., klasa VIII wraz z opiekunem panem Krzysztofem Gabryszewskim wybrała się na wyprawę wzdłuż rzeki Wolbórki. Jak się okazało, śmieci w okolicy niestety nie brakuje, a naszej młodzieży udało się zebrać aż 7 worków rożnego typu odpadów.

            Pamiętajmy, że nie dbając o środowisko zabijamy przyrodę, ale i samych siebie.

          • Targi Edukacyjne

          • 22 kwietnia br w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Tomaszowie Maz. odbyły się IV Tomaszowskie Targi Edukacyjne. Zostały one zorganizowane przez Wydział Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

            Uczestniczący w nich uczniowie klas 8 szkół podstawowych w jednym miejscu mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkół średnich naszego powiatu.

            Wśród uczestników nie zabrakło uczniów naszej szkoły.

          • Konkurs Plastyczno - Językowy

          • Uczennica klasa VIII Aleksandra Jaśkiewicz zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastyczno - Językowym zorganizowanym przez SP nr 3. Zadaniem uczniów było przygotowanie dwujęzycznego słownika obrazkowego w językach: niemieckim i angielskim. Ola wykazała się dużą kreatywnością - wykonała piękny słownik rysując obrazki ołówkiem. Ola wykonała pracę pod okiem pani Olgi Kozar.

            Gratulujemy serdecznie.

            Zachęcamy do obejrzenia słownika TUTAJ

          • Apel z okazji Świąt Wielkanocnych

          • W środę, 13 kwietnia 2022 r., w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przygotowany przez uczniów klasy V pod kierunkiem p. A. Łaskiej.

            Artyści przybliżyli tradycje i obrzędy związane z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia oraz opowiedzieli o tym, co powinno znaleźć się na świątecznym stole i jaką symbolikę mają te potrawy. Ich występ obejrzała cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami i wychowawcami klas. Całość uświetnił występ wokalny J. Sęk oraz gra uczennic z klasy V na dzwonkach chromatycznych. 

            Po apelu odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego pod nazwą „Moja zwariowana pisanka” zorganizowanego przez p. B. Chmielnicką. Podczas spotkania wręczono też dyplomy i nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach: ortograficznym, matematycznym, pożarniczym, oraz z języków: angielskiego i niemieckiego.

            Na zakończenie Pani Dyrektor oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli najlepsze świąteczne życzenia wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzinom.

          • Turniej o Puchar Dyrektora ZSP nr 8.

          • Dnia 31.03.2022r. w ZSP nr 8 na ul. Nadrzecznej w Tomaszowie Mazowieckim w ramach Dni Otwartych Szkoły, zorganizowany został Turniej w Piłkę Siatkową Dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP  nr 8. Zaproszone zostały trzy zespoły ze szkół  w Wiadernie, w Zawadzie oraz z  Niewiadowa.

            Nasza drużyna w   zajęła ostatecznie 3 miejsce otrzymując okolicznościowe medale. Puchar dla najlepszej zawodniczki naszej drużyny otrzymała Agata Duda. Gratulujemy.

            Naszą szkołę reprezentowały :

            Duda Agata, Cieślik Julia, Białas Amelia, Tomczyk Izabela, Szymańska Martyna, Przybysz Nikola, Bąk Julia, Jaśkiewicz Aleksandra, Sęk Roksana oraz Rogulska Jagoda.

             Opiekunem był Paweł Radzyński.

          • WYCIECZKA DO KINA „HELIOS” W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM NA FILM pt. „BATMAN”

          • W dniu 30 marca 2022 roku, uczniowie naszej szkoły z klas VI - VIII, w liczbie 59 osób,  pojechali do kina w Tomaszowie Maz. na film pt. „Batman”. Odtwórcami głównych ról byłi: Zoe Kravitz (Kobieta –Kot),  Robert Pattinson (Batman), Colin Farrell (Pingwin), Paul Dano (Człowiek-Zagadka).             

            Do kina wyruszyliśmy sprzed szkoły o godz 8.20, a przed seansem filmowym zakupilśmy popcorn i pepsi, żeby w trakcie trwającego prawie 3 godziny filmu nie tylko ucztę duchową miały zmysły wzroku ale i smaku. Mieliśmy do dyspozycji na wyłączność całą salę kinową. Film ukazywał walkę dobra ze złem. Batman został zmuszony do szukania nowych sprzymierzeńców, aby zdemaskować winowajcę i położyć kres nadużywaniu władzy i korupcji, od dawna nękających Gotham City. Oczywiście dobro zwyciężyło.

            Po projekcji filmu uczniowie mogli jeszcze posilić się w KFC w Galerii Tomaszów oraz popróbować pyszne lody w punkcie „Prawdziwe lody” i napoje w „Planecie Smaków”. Inni bawili się  w „Magic Play” korzystając z różnych gier zręcznościowych. 

            O godzinie 12.30 pełni wrażeń wyruszyliśmy z powrotem do szkoły w Zawadzie. Czekamy na kolejne wycieczki.

          • Debiut szkolnego koła teatralnego

          • W dniach 23 – 26 marca członkowie szkolnego koła teatralnego uczestniczyli w przeglądzie  teatrów amatorskich w ramach jubileuszowych XV Tomaszowskich  Teatraliów.

            Zaprezentowali spektakl „Prawa dziecka”, którym zamanifestowali należne im prawa określone w Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka. Autorem scenariusza a zarazem reżyserem spektaklu jest opiekun koła teatralnego Pani Ewa Szymczyk. Nasi młodzi aktorzy mieli okazję wystąpić na „prawdziwej” scenie po raz pierwszy w życiu. Uczestniczyli w próbie scenicznej, próbie światła i dźwięku. Było to dla nich bardzo emocjonujące i rozwojowe doświadczenie. Poradzili sobie z wyzwaniem profesjonalnie.

            Występ wywołał wiele emocji wśród widzów, u niektórych pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Wyjątkowym momentem występu było symboliczne zjednoczenie z Ukrainą – artystyczne ułożenie flagi i wyraźne zaakcentowanie prawa do pokoju.

            Wszyscy członkowie koła teatralnego zaprezentowali się znakomicie otrzymując dyplom i nagrody rzeczowe.

            Jury konkursu doceniło kreację artystyczną Kingi Ogórek, która otrzymała wyróżnienie i przepiękną maskę – symbol teatraliów.

            Wspólnie świętowaliśmy sukces delektując się pizzą.  

            W ramach teatraliów odbyły się warsztaty z improwizacji teatralnej dla reżyserów amatorskich teatrów.

            Zajęcia  poprowadziła Katarzyna Żuk - aktorka Teatru Impro z Łodzi.  Uczestnicy warsztatów wyposażeni zostali w umiejętności, usprawniające pamięć i koncentrację. Podczas ćwiczeń główny nacisk położono na współpracę i doskonalenie aktywnego słuchania drugiej osoby. Okazało się, że wszystkie zasady improwizacji można śmiało przenieść na grunt codziennego życia.

          • Czerniak - nie jest mi już obcy!!!

          • Udział uczniów w ogólnopolskim programie czerniaka - w edycji 2021/2022

            22.03.2022 r. dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zawadzie zostały przeprowadzone zajęcia na temat: "Znamię! Znam je?" dotyczące profilaktyki czerniaka. Realizacja programu konsumuje założenia Narodowej Strategii Onkologicznej. Miała na celu ograniczenie zachorowalności na nowotwory poprzez rozpowszechnianie i prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia. Uczniowie na podsumowanie zdobytej wiedzy rozwiązali quiz dotyczacy ABCDE czerniaka. Zajęcia zostały przeprowadzone na godzinie biologii przez Elżbietę Miksa-Wojtalczyk.

          • Spotkanie profilaktyczne z koordynatorką ds. profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim

          •  

            Dnia 15.03.2022r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zawadzie, odbyło się spotkanie profilaktyczne z koordynatorką ds. profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim z Panią st. sierż. Moniką Czarnecką.

            W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI, VII i VIII. Poruszone zostały takie tematy jak: przemoc fizyczna, psychiczna i cyberprzemoc, jak się przejawiają i jakie działania należy podjąć aby przeciwdziałać takim zjawiskom. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadząca ponadto uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i w sieci. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane. Poruszone tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów,  o czym świadczyły liczne pytania kierowane do Pani Policjant.

            Przeprowadzone zajęcia w dużym stopniu przyczyniły się także do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz liczymy, że pozytywnie wpłynie to na ich zachowanie w szkole i poza nią.

             

          • „ZA DUŻY NA BAJKI”

          • W dniu 14 marca br. uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Zawadzie  wspólnie w wychowawcami wybrali się do kina Helios w Tomaszowie Maz. na film „Za duży na bajki” w reżyserii Kristoferra Rusa.  Scenariusz tego filmu oparty jest na książce Agnieszki Dąbrowskiej pod tym samym tytułem. Chodź motywem przewodnim dzieła są turnieje gier komputerowych, w które bez opamiętania angażuje się główny bohater – Waldek, to śmiało można powiedzieć, że film porusza także  sprawy przyjaźni i miłości. Natomiast rola „szalonej” ciotki spowoduje, że młodzi widzowie na pewno zrozumieją, co w życiu jest najważniejsze. A humorystyczne scenki nie pozwolą nudzić się nikomu.

             SERDECZNIE POLECAMY!

            Uczniami opiekowały się panie: A. Łaska, E. Miksa-Wojtalczyk i B. Lasota.

          • U W A G A ! ! ! P O M A G A M Y ! ! !


          • Drodzy Rodzice!

            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zawadzie włącza się do zbiórki dla naszych sąsiadów.

            W obliczu ostatnich wydarzeń nie pozostajemy obojętni na los Ukrainy.

            W marcu w naszej szkole odbędzie się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy.

            Termin zakończenia zbórki darów przewidziany jest na 11.03.2022 r.

            Dary prosimy pozostawiać na korytarzu dolnym w wyznaczonym do tego miejscu.

            Wg umieszczonej w załączniku listy możemy wyróżnić 4 grupy darów. Składając poszczególne produkty i środki należy odpowiednio je sklasyfikować, zapakować w pudełko i opisać zawartość. Prosimy nie mieszać produktów z różnych grup np. żywności z odzieżą.

             

            Za dary serca z góry dziękujemy.

            Lista_rzeczy_str._1.pdf

            Lista_rzeczy__ktore_moga_byc_przekazane_potrzebujacym_na_Ukrainie.pdf

             

          • Feryjne sukcesy

          • 23 lutego w Miejskim Centrum Kultury Tkacz odbył się feryjny konkurs pod nazwą "Tomaszowskie Talenty". Uczestnicy w trzech kategoriach wiekowych, prezentowali głównie umiejętności wokalne, ale także gry na instrumentach i sprawnościowe.

            Naszą szkołę reprezentowała Julia Sęk, która wykonując piosenkę "Kolorowy wiatr" podbiła serca jury i zdobyła I miejsce wśród uczniów klas IV - VI.

            Występ Julii można obejrzeć tutaj (2,40): NAGRANIE

             

            GRATULUJEMY!!!

            Zdjęcia MCK

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadzie
      • 044 710-90-75
      • Zawada 249/255, 97-200 Tomaszów Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych