W XXI wieku uczniowie muszą zdobywać wiedzę w zakresie w jakim wcześniej nie było takiej konieczności. Zmieniająca się nieustannie rzeczywistość kreuje nowe obszary nauki, w których uczniowie uczą się i zdobywają kompetencje takie jak: języki obce, sztuka, geografia, nauki ścisłe i nauki społeczne.
Związek pomiędzy edukacją i myśleniem krytycznym jest oczywisty.
Człowiek nie jest w stanie się uczyć bez umiejętności myślenia. Umiejętność krytycznego myślenia ma wpływ na osiągniecie sukcesu na wyższych poziomach edukacji oraz w karierze zawodowej.
W badaniach prowadzonych przez profesora Davida T. Cloneya na zlecenie fundacji Billa i Melindy Gates padły wnioski, iż nawyki umysłu, takie jak: analizowanie, interpretowanie, rozwiązywanie problemów i argumentowanie, są równie ważne, albo i ważniejsze, niż znajomość treści programowych i w ogromnym stopniu determinują potencjalny sukces ucznia w procesie edukacji.
Nauczanie myślenia krytycznego i efektywnego rozwiązywania problemów jest niezbędne.
Prowadzi ono do rozwijania istotnych zdolności, takich jak praca na wyższym poziomie koncentracji, umiejętność głębszej analizy faktów i pobudzanie złożonych procesów myślowych.
Zajęcia z krytycznego myślenia czy nawet całe fakultety mu poświęcone funkcjonują na wielu uczelniach (głównie amerykańskich i kanadyjskich, ale i w Europie stają się coraz popularniejsze), pojawiają się inicjatywy promujące krytyczne myślenie w szkołach.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski projekt: Akademia Krytycznego Myślenia, którego koordynatorem została Pani Ewa Szymczyk.
Jednym z elementów projektu realizowanego od września 2022r. było zorganizowanie warsztatów z krytycznego myślenia w klasach IV, V.
Dlatego też 17 lutego w szkole pojawiły się edukatorki z Uniwersytetu Łódzkiego, które przeprowadziły profesjonalne warsztaty z zakresu myślenia krytycznego. Celem spotkania było uświadomienie uczniom jak ważne w dzisiejszym świecie jest wykształcenie kompetencji logicznego i analitycznego myślenia.
Zajęcia wypełnione ciekawymi ćwiczeniami oraz ożywioną dyskusją uczniów pomogły imw odróżnianiu faktów od opinii, weryfikacji fake newsów a także udoskonaliły umiejętność argumentowania swoich stanowisk i przekonań przy równoczesnym uszanowaniu stanowiska kolegów/koleżanek.
Uczniowie wyposażeni zostali w:
- umiejętność wnioskowania logicznego, dostrzegania związków przyczynowo - skutkowych i opisywania ich,
- umiejętność dostrzegania zależności i wzorów/mechanizmów działania, przenoszenia wiedzy o rzeczach/faktach znanych na obszary nieznane, ale mające podobną charakterystykę (np. jeśli wiem, jak działa mój rower, to potrafię też opisać, jak działają inne rowery, ale i motorowery lub inne maszyny napędzane łańcuchem),
- umiejętność argumentowania – zarówno wymyślania, jak i prezentowania argumentów
- umiejętność dostrzegania błędów we wnioskowaniu i w argumentowaniu innych osób,
- świadomość, że nie wszystkie informacje zawarte w mediach (zwłaszcza w serwisach społecznościowych) są prawdziwe.
Na podkreślenie zasługuje wyjątkowa aktywność uczniów klasy IV, którzy podjęli profesjonalną dyskusję , podczas której z ogromną dojrzałością argumentowali swoje stanowiska.
Panie prowadzące były zachwycone celnością formułowanych wniosków oraz niespotykaną, jak na ten wiek, aktywnością i mądrością argumentacyjną.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w zajęciach i wyrazili potrzebę tego typu nauki, która przekłada się na zdobycie podstawowych kompetencji niezbędnych do pełnego uczestnictwa we współczesnym świecie.