• FESTYN RODZINNY

          • 17 czerwca br. Szkoła Podstawowa w Zawadzie, przy udziale Rady Rodziców, kolejny już raz zorganizowała festyn rodzinny. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem „MAMA, TATA I JA”.

            Do wspólnej zabawy przyłączyli się zaproszeni goście. Obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Gminy Tomaszów Maz. w osobach: p. Franciszek Szmigiel – wójt gminy, p. Sławomir Bernacki – zastępca wójta oraz p. Elżbieta Zielak – dyrektor ZEAS-u.

            Miło było nam także powitać ks. Józefa Jelenia z parafii w Chorzęcinie, p. Krzysztofa Ogórka – sołtysa wsi Zawada, p. Bogdana Krężelewskiego – prezesa OSP w Zawadzie, p. Sylwię Kujawiec – przedstawiciela PSSE w Tomaszowie Maz. i wielu innych zaproszonych.

            Pierwszym punktem programu był koncert orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie, tym razem pod batutą p. Marzeny Węgrzynowskiej.

            Następnie zebraną publiczność zabawiali nasi uczniowie. Każda klasa przygotowała występ artystyczny – prezentując europejskie państwo. Śpiewano w języku niemieckim, angielskim czy ukraińskim.  Ze sceny rozchodziły się także dźwięki muzyki hiszpańskiej i włoskiej.

            Oprócz tego, najbardziej utalentowane wokalnie uczennice: Antonina Kusideł i Julia Sęk,  dały popis w koncercie piosenki dziecięcej.

            Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby w programie festynu nie zabrakło licznych atrakcji.

            Dla najmłodszych uczestników przygotowano tzw. dmuchańce i zabawy w wielkim kojcu z kolorowymi piłeczkami oraz stanowisko z warsztatami plastycznymi. Z kolei na stanowisku obsługiwanym przez p. Bibiannę Wojciechowską można było pomalować sobie twarz w różne, kolorowe i śmieszne wzory. Starszych interesował wóz strażacki prezentowany przez miejscowych strażaków. Niecodzienną atrakcją okazała się możliwość obejrzenia wozu operacyjno – konwojowego.  Pracownicy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej – Oddział w Sulejowie zapraszali młodzież do wnętrza tzw. więźniarki i ciekawie opowiadali o tym pojeździe. Interesującym miejscem było także stanowisko przygotowane przez przedstawiciela PCK, który przy pomocy fantomu instruował w jaki sposób należy  udzielać pierwszej pomocy. A na boisku ciągle królowała piłka nożna. 

            Podczas trwania festynu punkty gastronomiczne pracowały pełną parą. Można tam było spróbować regionalnych dań zagranicznych kuchni. Oprócz tego dużym powodzeniem cieszyły się polskie dania z rusztu oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Ponadto były pyszne domowe ciasta, popcorn, wata cukrowa, napoje i lody. Czego dusza zapragnie!     

            Rada Rodziców zorganizowała także konkurs pod nazwą „Magiczny numerek” z nagrodą główną w postaci basenu rodzinnego.

            Dyrektor szkoły, p. Elżbieta Miksa-Wojtalczyk, składa podziękowania wszystkim sponsorom, którzy wsparli naszą placówkę w tym przedsięwzięciu, a w szczególności zaprzyjaźnionej z naszą szkołą firmie EUROBOX. Miniony festyn, jak relacjonowali uczestnicy, należał do udanych. Rozchodząc się w tak przyjemnej atmosferze nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć: Do zobaczenia za rok!

          • Wycieczka Oświęcim - Brzezinka

          •  

            Dnia 16 .06.2023roku uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły udali się wraz z opiekunami panem Pawłem Radzyńskim , Krzysztofem Gabryszewskim i panią Gabrielą Fiemą na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu(  Auchwitz –Bireknau). Obóz ten stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to, być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą punktualnie o 7.15. Wyjechaliśmy w drogę o godzinie 7:20. Podróż minęła bardzo szybko. Po przyjeździe na miejsce zaparkowaliśmy na parkingu, później przeszliśmy kontrolę przed wejściem na teren muzeum sprawdzono nasze plecaki i telefony, po czym dostaliśmy słuchawki i krótkofalówki. Dzięki nim mogliśmy lepiej słyszeć przewodnika. Przeszliśmy przez bramę na której widniał napis „ Arbeit macht frei”, czyli praca czyni wolnym.
            Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apele trwający niekiedy kilka lub kilkanaście  godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie, oraz portrety niektórych więźniów. Widzieliśmy płot elektryczny otaczający Auschwitz. Następnie pani przewodniczka zaprowadziła nas do pomieszczenia w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak; okulary, buty, łyżki, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historie o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie w którym spalane były zwłoki. Byliśmy także w miejscach kar specjalnych czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy”, oraz w pomieszczeniu gdzie gazowano ludzi. Zobaczyliśmy w muzeum również Ścianę Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Pani przewodniczka opowiedziała nam również historie rodziny Ulmów z Markowej, Polaków , którzy pomagali przetrwać Żydom w czasie II wojny światowej , 10 .IX.2023roku odbędzie się uroczysta beatyfikacja całej rodzin. Następnie udaliśmy się do Brzezinki obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Było tam dużo baraków i tory. Ludzi przywożono tam pociągami, a kiedy wysiadali za bramą komendant pokazywał im w którą stronę mają iść. W lewo oznaczało śmierć w prawo życie. Za warstwą drzew ukryte były pomieszczenia gazowe, w których zabijano ludzi, a następnie palono ich ciała na stosie. Byliśmy również w jednym z baraków w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić w jakich warunkach musieli żyć więźniowie. Myślę , że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.” Po wyjściu z muzeum udaliśmy się autokarem obiad, a później ruszyliśmy w stronę domu. Przyjechaliśmy pod szkołę o godziniey19-tej.

             

          • Finał Międzygminnego Konkursu Plastycznego

          • W dniu 6.06.2023 r. w naszej szkole miał miejsce drugi i tym samym finałowy etap konkursu plastycznego organizowanego przez Placówkę Terenową  KRUS w Tomaszowie Maz., Państwową Inspekcję Pracy Odział w Piotrkowie Tryb. oraz wójtów gmin: Tomaszów Maz. i Ujazd.

            Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Bezpieczne wakacje na wsi”, a jego celem było promowanie właściwych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenach wiejskich. W rywalizacji o najlepsze prace brali udział uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych.

            Na początku spotkania pani dyrektor Elżbieta Miksa-Wojtalczyk, jako tegoroczny współorganizator i gospodarz przedsięwzięcia, przywitała przybyłych gości oraz uczniów biorących udział w konkursie.

            Miło było nam gościć p. Sławomira Bernackiego - zastępcę Wójta Gminy Tomaszów Maz., p. Elżbietę Zielak - dyrektora ZEAS-u Tomaszów Maz. oraz dyrektorów szkół z terenu gmin.

            Komisja konkursowa w składzie: Anna Gawarzyńska (przedstawiciel KRUS – Tomaszów Maz.) oraz Janusz Krupa (dyrektor PIP – Piotrków Tryb.), spośród autorów 24 nadesłanych prac plastycznych, wyłoniła 10 zwycięzców. W grupie wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Plich - kl. IV, Julian Wojtalczyk – kl. V, Julia Sęk – kl. VI. Laureatom oraz pozostałym uczestnikom konkursu wręczono nagrody rzeczowe.

            Zapraszam do galerii zdjęć.

          • DZIEŃ DZIECKA

          • Samorzad Uczniowski zorganizował Dzień Pomysłowych Fryzur. Uczniowie mieli możliwość wykazać się kreatywnością, tworząc wymyślone, kolorowe uczesania.

             

          • Egzamin ósmoklasisty: 23-25 maja 2023 r.

          • Uczniowie klasy ósmej, jak wszyscy ósmoklasiści w kraju, w dniach 23-25 maja 2023 r. przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. Pierwszego dnia zmierzyli się z językiem polskim, drugiego z matematyką, a trzeciego z językiem angielskim. Swoje wyniki poznają 3 lipca 2023 r.

            Przypominamy: Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty było warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Natomiast jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

            Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

          • Finał XVIII Gminnego Konkursu Matematycznego

          •     W piątek 12 maja w Zespole Szkół w Wiadernie odbył się finał XVIII Gminnego Konkursu Matematycznego o tytuł „Mistrza Matematyki”. Uczestnicy konkursu walczyli o czołowe miejsce dla drużyny i najwyższą lokatę indywidualną. W klasyfikacji szkół nasza drużyna, w składzie Lena Mazurek kl. V, Julia Sęk kl. VI, Bartłomiej Mąkola kl. VI, zdobyła zespołowo II miejsce. W kategorii indywidualnej na najlepszego matematyka miejsce II zajęła Lena Mazurek. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody, a upominkami zostali obdarzeni wszyscy uczestnicy.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadzie
        • 044 710-90-75
        • Zawada 249/255, 97-200 Tomaszów Mazowiecki Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych