• STRAŻACY W NASZEJ SZKOLE

          •             W dniu 26.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie.  Celem wizyty mundurowych było przybliżenie zebranej młodzieży wiedzy na temat pracy strażaków. Ponadto zachęcano dziewczęta i chłopców do wstępowania do tej szlachetnej służby.

            Jako pierwszy zabrał głos pan Bogdan Krężelewski – Prezes Zarządu, przedstawiając  krótką historię miejscowej jednostki. Ponadto opowiedział o wyzwaniach, z jakimi mierzą się jego druhowie. Zaznaczył, że strażacy nie tylko wyjeżdżają do pożarów. Często niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, zabezpieczają te miejsca oraz uprzątają zanieczyszczenia pozostawione na jezdni. Zajmują się udrożnianiem dróg, na których leżą połamane drzewa, jako efekt silnych wiatrów. Poza tym biorą udział w różnorodnych akcjach związanych z ochroną środowiska i w innych losowych zdarzeniach.

            Przy OSP w Zawadzie działa orkiestra dęta, dlatego obecność na spotkaniu pana Andrzeja Żerka – kierownika zespołu, była jak najbardziej uzasadniona. Orkiestra strażacka także czeka na chętnych, którzy chcieliby zasilić istniejącą już grupę muzyków.

            Służba w straży pożarnej to nie tylko ciężka i odpowiedzialna praca, ale także wiele różnorodnych przyjemności, o czym opowiedział druh Michał Ogłuszka – były nasz uczeń. Członkowie straży mogą rozwijać się w zakresie kultury fizycznej i sportu, brać udział w przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych i rozrywkowych.

            Na koniec spotkania, uczniowie wyrażający chęć przystąpienia do służby strażackiej, mogli dokonywać wstępnych zapisów.

          • Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy

          • We wtorek 25 kwietnia, uczennice klasy VI Julia Sęk i Julia Wojciechowska odebrały nagrody za zajęcie odpowiednio I miejsca i wyróżnienia w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy".

            Konkurs zorganizowany został przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

            Nagrodę osobiście wręczył pan kierownik Włodzimierz Justyna oraz pani Anna Gawarzyńska.

            Laureatkom serdecznie gratulujemy.

            Praca Julii Sęk weźmie udział w etapie wojewódzkim. Trzymamy mocno kciuki za kolejny sukces.. 

          • II REJONOWY KONKURS RECYTATORSKI poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego

          • 25 kwietnia 2023 roku w MCK „Tkacz” odbył się II Rejonowy Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego pod hasłem: „Zadaniem poezji jest ocalić wartości najważniejsze i podeptane” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 9 im. ks. Jana Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

            Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem, bo wzięło w nim udział aż 54 uczestników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych:

            - klasy  I-III;

            - klasy IV-VI;

            - klasy VII-VIII.

            Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI- Julia Sęk, która recytowała dwa wiersze Jana od Biedronki: „Na wsi” oraz „Do moich uczniów”. Do konkursu przygotowała ją p. A. Łaska.

            Oceniano ogólny wyraz artystyczny, stopień opanowania pamięciowego utworów, umiejętności interpretacyjne, intonację, dykcję i poprawność językową. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki. Każdy z uczestników został nagrodzony gromkimi brawami. 

            Po części artystycznej i godzinnej przerwie poznaliśmy werdykt jury. Wśród nagrodzonych znalazła się także  reprezentantka naszej szkoły. Julia w kategorii klas IV-VI zdobyła wyróżnienie. 

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI

          • Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym.

            Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzie w dniu 24.04.2023 roku również w sposób szczególny uczcili Narodowe Święto Konstytucji. Przygotowali uroczysty apel w którym wzięli udział uczniowie klas VII i IV przygotowując wspólnie z wychowawcami G. Fiemą i B. Chmielnicką program artystyczny pt.”Komu potrzebna jest historia?”, pantomimę „Historia Polski”, taniec z wstążkami „Barwy narodowe”, a uczennica klasy VI Julia Sęk wykonała a cappella utwór pt. „Wolność”. W ten oto sposób dowiedzieliśmy się jak ważna jest historia i pamięć o przodkach i jaki ma wpływ na kultywowanie tradycji.

            Już Jan Paweł II, Patron Naszej Szkoły, kiedyś powiedział „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Tak jak drzewo bez korzeni, człowiek bez przeszłości i naród nie może istnieć bez historii”, dlatego ważna jest pamięć o wydarzeniach historii, które mają wpływ na kształt Ojczyzny i przyszłych pokoleń . Kto nie wyciąga wniosków z przeszłości, skazany jest na powtarzanie błędów.

            Konstytucja uchwalona w 1791 roku miała ulepszyć ustrój i wzmocnić Rzeczpospolitą. Wprowadzała w miejsce elekcji (wyboru) króla tron dziedziczny. Odbierała uprawnienia polityczne szlachcie, która nie posiadała majątku. Więcej praw natomiast zyskali mieszczanie, którzy mogli odtąd starać się o wysokie stanowiska w wojsku i Kościele. Najwyższa władzę sprawował sejm, na którym szlacheccy posłowie musieli podejmować decyzje większością głosów. Jeden poseł nie mógł zerwać obrad okrzykiem „liberum veto”.

            Poniżej zamieszczamy zdjęcia z uroczystości i krótkie filmiki z występu.

          • „SPRZĄTAMY DLA POLSKI”

          •       W dniu 21.04.2023 r. uczniowie klasy IV i VIII wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Polski” organizowanej przez Stowarzyszenie „Dla Polski”. W ramach tej akcji posprzątano tereny zielone w najbliższej okolicy naszej szkoły oraz wzdłuż drogi w stronę Tomaszowa Maz. (do ronda przy wyjeździe z Zawady). Zebrano łącznie 10 worków różnych odpadów, które następnie zostały odebrane przez służby komunalne Gminy Tomaszów Maz.

            Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w akcji za ogromne zaangażowanie i własny wkład pracy, by nasze środowisko było czyste i estetyczne.

            Opiekę nad uczniami sprawował p. Krzysztof Gabryszewski.

          • Powiatowy Festiwal „Wieś Polska w Poezji i Prozie” w Rzeczycy

          • W piątek, 14 kwietnia 2023 r., w Szkole Podstawowej im. N. Żmichowskiej w Rzeczycy odbył się Powiatowy Festiwal „Wieś Polska w Poezji i Prozie”.

            Występy zaczęły się o godzini  1000. Naszą szkołę reprezentowała: Julia Sęk z klasy VI, która recytowała wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Na wsi”.

            Nasza reprezentantka była bardzo podekscytowana, ale też mocno zmotywowana do walki o laury, tym bardziej, że jest to konkurs o wielkich tradycjach i jak zawsze cieszył się ogromną popularnością. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników, bo w kategorii wiekowej IV-VIII wystąpiło aż 50 recytatorów.

            Po wysłuchaniu występów wszystkich uczestników z niecierpliwością oczekiwano na wyniki. W końcu nadeszła upragniona chwila i jury ogłosiło werdykt. Mieliśmy się z czego cieszyć, bo Julia zdobyła wyróżnienie.  

            Naszą recytatorkę przygotowała do konkursu p. Agnieszka Łaska. Julię wspierała nie tylko polonistka, ale także Jej mama- p. Żaneta Sęk. Serdecznie gratulujemy naszej recytatorce sukcesu i życzymy wytrwałości oraz determinacji w dążeniu do kolejnych wygranych.

          • Informacja

          • W dniach 6.04.23 r. oraz 11.04.23 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zawadzie będzie czynna w godzinach od 7.00 - do 15.00. Sekretariat dn. 7.04.23 r. jest nieczynny.

          • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          • Tuż przed przerwą świąteczną, tj. w środę 5 kwietnia 2023 r., w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia wielkanocna przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem p. A. Łaskiej i p. B. Tomczyk-Milczarek.

            Artyści przybliżyli tradycje i obrzędy związane z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia. Opowiedzieli też o zwyczaju malowania pisanek, śniadaniu w Wielką Niedzielę oraz polewaniu się wodą w lany poniedziałek, wprowadzając nas tym samym w niezwykły, świąteczny czas. Ich występ słowno-wokalny obejrzała cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami i wychowawcami klas.  

            Po przedstawieniu uczniowie klasy VI obdarowali pedagogów oraz pracowników szkoły świątecznymi upominkami. Wszyscy zgromadzeni otrzymali też po kawałku baby wielkanocnej.

            Następnie głos zabrała p. I. Klag, która przedstawiła Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Został nim Aleksander Kabziński uczeń klasy VIII.

            Potem przyszedł czas na zaprezentowanie uczestników Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W kategorii młodszej szkołę reprezentowali: Konrad Majerz i Anna Nowakowska z klasy IV, a w kategorii starszej: Julia Ogórek i Kinga Ogórek- uczennice klasy V.

            Konrad Majerz zajął I miejsce. Będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach powiatowych.

            Na zakończenie Pani Dyrektor Elżbieta Miksa-Wojtalczyk oraz p. Żaneta Sęk z Rady Rodziców złożyły świąteczne życzenia nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom oraz ich rodzinom. Wszyscy zgromadzeni otrzymali od Rady Rodziców słodki upominek.

          • Uczniowie 8 klasy na V Targach Pracy i Edukacji w Tomaszowie Mazowieckim

          •  We wtorek, 28 marca w godzinach 9.00 – 13.00, w hali sportowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Legionów 47 odbyły się  V Tomaszowskie Targi Pracy i Edukacji.

            Organizatorzy, czyli Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie oraz Starostwo Powiatowe zaprosili  do wystawiania się firmy z terenu powiatu tomaszowskiego, szkoły średnie i policealne, instytucje rynku pracy oraz uczelnie wyższe.

            Swoje stoiska miały  Szkoły Ponadpodstawowe,  służby mundurowe - strażacy i policja, służba więzienna. Były instytucje miejskie i powiatowe m. in. MZK, Powiatowy Urząd Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Powiatowe Centrum Animacji Społecznej czy Warsztaty Terapii Zajęciowej.

            Targi są adresowane w głównej mierze do uczniów szkół podstawowych powiatu tomaszowskiego, ale także rodziców po to, aby mogli uzyskać jak najpełniejszą ofertę tego, co proponują na najbliższy rok szkolny  wszystkie szkoły z naszego powiatu.

            Uczniowie klasy 8 z zainteresowaniem zapoznawali się z bogatymi ofertami szkół ponadpodstawowych, co mamy nadzieję przyczyni się do trafnego jej wyboru po egzaminach ósmoklasisty.

          • DRUGI PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – MARZEC 2023

          • Uczniowie klasy ósmej po raz drugi w tym roku szkolnym pisali próbne egzaminy ósmoklasisty. Tym razem pracowali z arkuszami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Z językiem polskim zmierzyli się 20 marca, z matematyką - 22 marca, a z językiem angielskim 23 marca. O wynikach Ósmoklasiści dowiedzą się jeszcze przed świętami, bo choć ten najważniejszy egzamin dopiero w maju, to warto wcześniej poznać swoje mocne i słabe strony. To świetny sposób na sprawdzenie posiadanych wiadomości  i umiejętności. Dzięki uzyskanym wynikom uczniowie dowiedzą się, jaką część wiedzy już opanowali, a co wymaga dodatkowych powtórek. 

            Przypominamy: Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

          • Byliśmy w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi na „Zemście” A. Fredry”

          • Dnia 22 lutego 2023 r. uczniowie klas VI, VII i VIII wybrali się, pod opieką p. A. Łaskiej, p. E. Miksy-Wojtalczyk i p. S. Wojciechowskiej, do Teatru im. S. Jaracza  w Łodzi na przedstawienie pt. "Zemsta" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

            Uczestnicy wyjazdu po przyjeździe na miejsce, odebraniu biletów, pełni ciekawości weszli do sali, gdzie zajęli swoje miejsca. Po chwili światła zgasły, a na scenę wszedł pierwszy aktor, potem kolejni. Inscenizację przyjemnie się oglądało. Widać było, że grali w niej doświadczeni aktorzy. Doskonale wcielili się w postacie komedii słynnego pisarza, sprawiając wrażenie, jakby akcja toczyła się naprawdę.  Barwne stroje i dopasowana sceneria znakomicie współgrały z treścią wydarzeń oraz kwestiami, które wygłaszali aktorzy. Spektakl został także wzbogacony o efekty pirotechniczne- tj. strzały z broni palnej. Widzów najbardziej rozśmieszyła osoba grająca Papkina. Aktor potrafił oddać w pełni psychikę tego błazna. Reżyser wykonał kawał dobrej roboty! Widownia doceniła grę aktorów i okazała swój zachwyt głośnymi oklaskami.

            „Zemsta” A. Fredry należy do klasyki polskiej literatury, wyznacza kanon komedii oraz jest wzorem komizmu sytuacyjnego i słownego humoru. To arcydzieło polszczyzny i jeden z najbardziej krytycznych utworów o polskości, który w szyderczy i o dziwo wciąż aktualny sposób punktuje nasze narodowe przywary i słabości.

            Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że świetnie spędzili czas. Wszystkim, którzy chcą choć  trochę oderwać się od codzienności i dobrze się pośmiać, można śmiało polecić tę sztukę.

          • Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

          • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt 22 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbył się apel z tej okazji przygotowany pod kierunkiem katechety szkolnego - p. Tomasza Kosiora.

            Podczas akademii uczniowie z klas V, VI i VIII wystąpili z programem artystycznym. Jasełka w ich wykonaniu wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a wokaliści swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.

            Dla wszystkim wielkim zaskoczeniem było wspólne odśpiewanie pastorałki przez uczennicę klasy VI Julię Sęk i nauczycielkę muzyki p. Barbarę Chmielnicką. Ale to nie był koniec niespodzianek, bo ksiądz proboszcz Józef Jeleń zagrał kolędę „Wśród nocnej ciszy” na organkach, a uczniowie wtórowali mu śpiewem.

            Następnie głos zabrała Pani dyrektor Elżbieta Miksa-Wojtalczyk. Podsumowała konkursy, w których szkołę reprezentowali uczniowie naszej placówki:

            1. Szkolny Konkurs Ozdób Świątecznych. Pięciu zwycięzców otrzymało nagrody w postaci biletów do kina „Helios”. Ufundował je przewodniczący Rady Rodziców- p. P. Kusideł. Trafiły one do:

            - Eweliny Bojanowskiej- uczennicy klasy IV,

            - Konrada Majerza- ucznia klasy IV,

            - Antoniny Kusideł- uczennicy klasy V,

            - Ewy Mąkoli- uczennicy klasy V,

            - Oskara Wojciechowskiego- ucznia klasy VIII.

            Wykonane przez uczniów ozdoby zostały sprzedane przez Radę Rodziców podczas kiermaszu, który odbył się 11 grudnia 2022 r. w kościele w Chorzęcinie. Zgromadzone w ten sposób fundusze zasiliły konto Rady Rodziców.

            2. Szkolny Konkurs „Ekologiczna bombka”. Oto zwycięzcy:

            - I miejsce- Julia Wojciechowska z klasy VI,

            - II miejsce- Oskar Jabrzyk z klasy IV,

            - III miejsce- Wiktor Grzybek z klasy V.

            Z kolei pani Barbara Chmielnicka przekazała zgromadzonymi informacje na temat konkursów wokalnych, w których naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI- Julia Sęk. Otóż Julia zajęła:

            - I miejsce 31 Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Pieśni o Mojej Ojczyźnie,

            - została laureatką II Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Nasza radość i duma”, którego podsumowanie odbędzie się 9 stycznia 2023 r.

            Pani Jolanta Goszcz-Pawłowska, opiekun Samorządu Uczniowskiego, podsumowała zaś szkolny konkurs na najładniej udekorowaną klasopracownię.
            - I miejsce zajęli w nim uczniowie klasy VI,

            - II miejsce przypadło czwartoklasistom.

            Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na następne sukcesy!

            Na zakończenie głos zabrał Pani dyrektor Elżbieta Miksa-Wojtalczyk, która życzyła całej naszej społeczności szkolnej szczęśliwych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia. Ciepłe słowa skierował do zebranych także proboszcz parafii w Chorzęcinie- ksiądz Józef Jeleń.

            Po apelu wszyscy wzięli udział w  Szkolnej Wigilii, podczas której składali sobie życzenia i łamali się opłatkiem.

          • Dlaczego warto czytać? Pasja zamiast nałogu. Spotkanie autorskie z p. Jackiem Łapińskim.

          • "Dlaczego warto czytać?! Pasja zamiast nałogów" to temat warsztatu motywacyjnego, który poprowadził pan Jacek Łapiński. Odbył się on 8 grudnia 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zawadzie. Zorganizowała je p. Wioletta Jarosz. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zawadzie. Pan Jacek Łapiński to pisarz, prawnik, przedsiębiorca, pasjonat psychologii pozytywnej, dumny ojciec syna, podróżnik po Polsce, pływak i mors, piłkarz amator oraz przyjazny i pogodny człowiek. Jest autorem książek pt. „Dlaczego warto czytać?” oraz „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.

            Podczas spotkań młodzież dowiedziała się, że warto zadbać o rozwój osobisty i w jaki sposób to zrobić. Podkreślono zalety czytania – jego wpływ na wzbogacanie umysłu człowieka i podnoszenie poziomu inteligencji, bo człowiek oczytany lepiej radzi sobie we wszystkich dziedzinach życia. Zgromadzeni dowiedzieli się także , że kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu jest odkrycie i rozwijanie swoich pasji.

            Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pana Jacka i brali czynny udział w spotkaniu. Napełnieni dobrą energią wrócili do domów.

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadzie
        • 044 710-90-75
        • Zawada 249/255, 97-200 Tomaszów Mazowiecki Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych