„DEBATA” – Program Profilaktyczny zrealizowany w klasach VII i VIII
Dnia 29 listopada 2022 roku w klasach VII i VIII przeprowadzono zajęcia profilaktyczne „DEBATA”, którego autorem jest Krzysztof Wojcieszek Profesor nadzwyczajny PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Adresatami programu była grupa uczniów jeszcze przed inicjacją alkoholową (wiek 12-14 lat).
Program miał charakter uprzedzający. Jego zadaniem było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowaniu postawy trzeźwości. Spotkanie służyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym uczniów i próbie ich modyfikacji. Przeprowadzana podczas programu ankieta umożliwiła postawienie wstępnej diagnozy na temat picia alkoholu przez młodzież.
Program oparty jest o trzy najbardziej skuteczne strategie profilaktyczne wg Hansena:
STRATEGIA I – Korekta przekonań normatywnych
STRATEGIA II – Kształtowanie systemu wartości
STRATEGIA III – Wiedza o realnych konsekwencjach
W celu wzmocnienia działania poszczególnych strategii pracowano z uczniami metodą burzy mózgów, dramą, pracowano w grupach oraz dialogowano.
W trakcie zajęć uświadamiano uczniom możliwość wyboru zabawy na trzeźwo, co burzyło stereotyp, że nie ma zabawy bez narkotyków i alkoholu. Młody człowiek zaczynał dostrzegać alternatywne wzorce zachowań. Wskazywano także sprzeczności picia z rozwojem przyjaźni, miłości oraz ról kobiecych i męskich. Ukazywano uczniom niewidoczne straty rozwojowe dotyczące kontaktów międzyludzkich, zwłaszcza w komunikacji, przyjaźni, miłości, bycia towarzyskim i umiejętności zabawy.
Podsumowując przeprowadzony z uczniami klas VII i VIII program „DEBATA” stwierdzić należy , że miał on formę krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie i miał za zadanie redukować czynniki ryzyka: poznawcze i społeczne skłaniające młodych ludzi do picia alkoholu.
Obecna wersja programu znajduje się w „Systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” wdrażanym przez: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.
Program profilaktyczny „Debata” zrealizowany został przez Centrum „Progres” z Koluszek. Sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dziękujemy za wsparcie działalności profilaktycznej w szkole.
Beata Tomczyk-Milczarek