Od września 2021r. w szkolnej świetlicy realizowany jest autorski projekt ekologiczno - psychologiczny mający na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów a także wsparcie kondycji psychicznej uczniów po doświadczeniach pandemii covid-19
W obliczu niepokojących raportów dotyczących znaczącego osłabienia kondycji psychicznej uczniów w wyniku długotrwałej izolacji społecznej spowodowanej pandemią, jednym z podstawowych zadań pracy wychowawczej szkoły jest troska o zdrowie psychiczne uczniów.
Doświadczenie przeprowadzone w Norwegii wykazało, że w pomieszczeniach pozbawionych roślin pracownicy często skarżyli się na problemy z koncentracją, pojawiające się szybko uczucie zmęczenia, senność i bóle głowy. Stwierdzano u nich także podwyższone ciśnienie krwi i stany niepokoju.
Kiedy wstawiono tam rośliny doniczkowe odnotowano ogólne lepsze samopoczucie, poprawę koncentracji i większą wydajność pracy, a także rzadsze bóle głowy.
Podobne wyniki dały badania przeprowadzone w Danii. Zanotowano szybszą regenerację uwagi
i uwolnienie od zmęczenia umysłowego przy wykonywaniu trudniejszych zadań.
Obecność roślin poprawia nastroje uczniów i panujące między nimi relacje
- stymuluje kontakty społeczne,
- redukuje napięcie i agresję,
- wzmacnia pozytywny odbiór miejsca, w którym spędza się znaczną część życia.
CELE PROJEKTU
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska
- dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska
- uświadomienie potrzeby ochrony środowiska – roli przyrody
- wsparcie kondycji psychicznej uczniów, obniżenie poziomu stresu dzięki korzystnemu wpływowi roślin
- uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie psychiczne
- przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania
- stworzenie miejsca relaksu w świetlicowym ogrodzie - redukcja napięcia i zmęczenia.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od zajęć: "Nasze rady na odpady" - powtórne wykorzystanie materiałów. Ze zgromadzonych materiałów odpadowych gospodarstwa domowego wykonaliśmy doniczki i pojemniki na kwiaty. Za materiał posłużyły nam zużyte patelnie, plastikowe pojemniki, rondle, skarpety jako otoczka dekoracyjna, kubeczki, stare wagi, drabiny i koszyki. Kolejnym krokiem było przygotowanie odpowiedniej ziemi, drenaży . Następnie sadziliśmy kwiaty do doniczek – pozyskując sadzonki z domowych parapetów.
W ten sposób w szkolnej świetlicy stworzyliśmy ekologiczny ogród, który wymaga stałej pielęgnacji. Główną osobą odpowiedzialną za dbanie o kwiaty jest Ewa Mąkola z klasy IV.
Troszczy się o podlewanie i urozmaicanie ogrodu roślinami sezonowymi – wiosennymi hiacyntami, żonkilami.
Efekty naszych działań prezentujemy w albumie fotograficznym.