Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski konkurs „Szkoła dobrego wychowania”.
W okresie od 18.03.2016 do 18.11.2016 r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem tego konkursu w sposób następujący:
Zadanie 1.
Wychowawcy klas przeprowadzili ze swoimi wychowankami debaty na temat dobrego wychowania i wypracowali razem propozycje do Szkolnej Karty Zasad Dobrego Zachowania. Samorząd Uczniowski zebrał wszystkie pomysły z poszczególnych klas i tak powstała nasza Szkolna Karta Zasad Dobrego Zachowania. Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z opracowanym dokumentem. Zadeklarowali przestrzeganie każdego z 13 punktów Karty, składając własnoręczny podpis. Karta wraz z podpisami została umieszczona na korytarzu szkolnym, żeby mogli zapoznać się z nią również rodzice uczniów naszej szkoły.
SZKOLNA KARTA ZASAD DOBREGO WYCHOWANIA
1. Dbam o kulturę osobistą.
2. Nie krzywdzę innych. Reaguję na przejawy agresji.
3. Przestrzegam regulaminów szkolnych i stosuję się do zasad obowiązujących w szkole.
4. Nie ulegam nałogom.
5. Zawsze dotrzymuję słowa.
6. Szanuję własność szkolną oraz prywatną.
7. Dbam o higienę osobistą i porządek wokół siebie.
8. Ubieram się stosownie do sytuacji (strój galowy na akademie szkolne, obuwie na zmianę).
9. Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych.
10. Wyrażam własne zdanie i szanuję opinię innych.
11. Dbam o dobre relacje z rówieśnikami.
12. Okazuję szacunek nauczycielom i pracownikom szkoły.
13. Reprezentuję godnie szkołę.
Szkolna_Karta_Zasad_Dobrego_Wychowania.pdf
Zadanie 2.
Konkurs na temat savoir vivre odbył się 10 X 2016r. Został poprzedzony lekcją wychowawczą „Jestem grzeczny i nie wstydzę się swojego zachowania”. Wychowawcy rozmawiali z uczniami na temat zasad savoir vivre oraz właściwego zachowania na co dzień. Następnie wyłoniono po czworo kandydatów z każdej klasy do udziału w konkursie szkolnym. Konkurs składał się z dwóch części: testu i scenek rodzajowych. Test zawierał dwadzieścia pytań zamkniętych, za które można było otrzymać dwadzieścia punktów. Przewidziano również dogrywkę zawierającą dziesięć dodatkowych pytań. Każdy uczestnik musiał rozwiązać zadania samodzielnie. Przygotowano dwie odrębne scenki dla reprezentantów szkoły podstawowej i gimnazjum. Czteroosobowe grupki uczniów miały za zadanie przygotować występ, który zawierał co najmniej dziesięć zdań. Wszyscy przedstawiciele klas musieli brać udział w scence. Jury konkursu oceniło występy przydzielając każdemu zespołowi punkty od 1 do 6. Po sprawdzeniu testów oraz podsumowaniu punktacji za scenki i testy wyłoniono indywidualnego oraz grupowego „Mistrza savoir vivre”.
Laureatami I miejsca w kategorii grupowej zostali uczniowie klasy VI a w składzie: Kinga Szczęka, Natalia Kawaciuk, Jan Ibrom i Dawid Jabrzyk. Indywidualnie najlepiej z testem poradziła sobie uczennica klasy Ia gimnazjum Jowita Ogłuszka.
Zadanie 3.
W ramach akcji przeprowadzony został konkurs na krótką formę literacką na temat: „Moje zachowanie świadczy o mnie”. Udział w konkursie wzięli wszyscy uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz klas I – III gimnazjum. Uczniowie nie byli zobligowani konkretną formą wypowiedzi, zobowiązywał ich jedynie temat. Spośród wszystkich prac komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej. Prace zostały odczytane na apelu podsumowującym udział szkoły w projekcie.
Laureatami tego konkursu zostali: w Szkole Podstawowej Daniel Wasilewski z kl. IVa, Karolina Kubryn i Aleksandra Sęk z klasy VIa w Gimnazjum Justyna Bąk i Michał Cielniak z klasy II oraz Damian Wojciechowski z klasy III.
Zachęcamy do zapoznania się z nagrodzonymi pracami literackimi.
Moje_zachowanie_swiadczy_o_mnie.pdf
Zadanie 4.
W dniu 14 października 2016 r. uczniowie klas Ia i Ib przedstawili przygotowaną przez siebie inscenizację nt. zasad savoir vivre na co dzień, ze szczególnym uwzględnieniem poprawnego zachowania w szkole. Prezentacja miała miejsce w sali gimnastycznej przed dyrekcją szkoły, zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, rodzicami i całą społecznością szkolną.
Główne cele przedstawienia to: zwiększenie świadomości uczniów na temat kultury osobistej, kształtowanie zasad dobrego wychowania, podkreślenie znaczenia kultury oraz zachęcanie do używania zwrotów grzecznościowych w życiu codziennym a także kształtowanie - spójnego w środowisku szkolnym - wizerunku kulturalnego ucznia, zapoznanie uczniów z kodeksem kulturalnego ucznia.
Przygotowując się do przedstawienia, uczniowie omówili formę i scenariusz przedstawienia. W obu klasach przeprowadzono dyskusję nt. formy inscenizacji. Wybrano osoby, które wcieliły się w postaci z inscenizacji. Przedstawione scenki przedstawiały uczniów w różnych sytuacjach, prezentujących ich zachowanie. Członkowie komisji, grani przez uczniów, oceniali niewłaściwe zachowanie. Kolejni uczniowie – eksperci, przedstawiali właściwe zachowania w przedstawionych scenkach.
Dzięki prezentowanym scenkom uczniowie zrozumieli, że zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia: nakrywania, podawania do stołu i jedzenia, wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru, form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, w szkole, na przyjęciach), komunikacji, zachowania się w szczególnych sytuacjach. Uczniowie dowiedzieli się, że istnieje ścisły związek pomiędzy naszą kulturą osobistą (zachowaniem) a postrzeganiem nas przez innych. Wskazano nieeleganckie gesty, zachowania i nawyki, które mogą dyskredytować nas w środowisku.
Przedstawienie bardzo się podobało zarówno uczniom, jak i dyrekcji szkoły. Uczniowie zebrali liczne pochwały.
Zadanie 5.
Szkolny konkurs na wykonanie plakatu został ogłoszony 27 kwietnia br. i trwał do 31 maja. Skierowany był do wszystkich uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie mogli wykonać plakat promujący hasło „Mój wygląd świadczy o mnie” indywidualnie lub zespołowo, na formacie A1 lub A0, dowolną techniką. Na konkurs wpłynęły prace wykonane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Jury oceniające prace w wyborze na najciekawszy plakat brało pod uwagę trafność realizacji tematu, technikę i estetykę wykonania.
Każdy uczeń biorący udział w konkursie został nagrodzony cząstkową oceną bardzo dobrą z plastyki/ zajęć artystycznych.
I miejsce zdobyła praca wykonana przez (już absolwentki gimnazjum): Alicję Lidke, Annę Gieszcz i Paulinę Dziubałtowską.
.jpg)
Wyróżniona została praca uczniów klasy II gimnazjum: Mateusza Wojciechowskiego, Jakuba Mularczyka i Patryka Rogowskiego.

Zadanie 6.
Od kwietnia do czerwca 2016 roku we wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje z zasad dobrego zachowania, savoir vivre. Uczniowie na zajęciach zapoznawali się z kulturą zachowania w różnych sytuacjach. Uczyli się jak powinien i jak nie powinien postępować dobrze wychowany człowiek. W dniu 5.10.2016 roku zostały przeprowadzone na lekcjach wychowawczych we wszystkich klasach pogadanki nt. „Dobrego i złego wpływu środowiska na wychowanie i zachowanie młodego człowieka”. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Podsumowaniem projektu odbyło się na apelu szkolnym gdzie zostały odczytane Szkolne Zasady Dobrego Zachowania oraz zaprezentowane najlepsze prace plastyczne i wypracowania, a najaktywniejsze klasy i uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i słodkimi upominkami.
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI.