• „Poczuj chemię do fizyki”

•       W dniu 29.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji poprowadzonej przez przedstawiciela grupy „Zaelektryzowani” z Lublina. Celem widowiskowego spektaklu było przybliżenie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych w sposób prosty, atrakcyjny i zrozumiały dla młodego widza.

Prowadzący zajęcia, pan Marcin, zaprezentował szereg doświadczeń i eksperymentów z wykorzystaniem różnych substancji i rekwizytów. Momentami można było poczuć się jak w prawdziwym laboratorium.

Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w tych wydarzeniach, kiedy na własnej skórze mogli poczuć efekty wielu eksperymentów, np. nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego, jazda na rowerze z nietypową kierownicą czy unoszenie się na poduszkowcu. Było też głośno, a to za przyczyną wybuchowego spalania wodoru. Najwięcej zabawy sprawił hel i ciekły azot.

Lekcja była bardzo interesująca, atrakcyjna i nikt na widowni się nie nudził.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć!

• WYCIECZKA DO KINA

•          W dniu 23.03.2023 r. uczniowie klasy V i VI wspólnie z wychowawczyniami - panią B. Lasotą i panią A. Łaską wybrali się do kina „Helios” w Tomaszowie Maz. Wycieczkowiczom towarzyszyła także pani dyrektor E. Miksą – Wojtalczyk. Tym razem obejrzano film szwedzkiej produkcji pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnice Skorpiona” w reżyserii Tiny Mackie. Dzieło jest adaptacją książki Martina Widmarka, autora serii książek o tematyce detektywistycznej, przeznaczonej dla młodych czytelników.

Ekranizacja przedstawia przygody dwójki młodych przyjaciół – Lessego i Mai, którzy za wszelką cenę chcą rozwiązać kryminalną zagadkę. Otóż w ich miasteczku – Valleby, które przygotowuje się do 500. urodzin, dochodzi do serii kradzieży. Złodziej wydaje się być niezwykle zuchwały – w miejscach dokonanych przestępstw zostawia znak skorpiona. Dzieci boją się, że nikczemne działania sprawcy, popsują zbliżający się festyn. Próba rozwiązania tej zagadki stawia przez młodymi detektywami spore wyzwania. Wysiłek został uwieńczony sukcesem - złodziejka została schwytana. Polecamy!!!

Wyjściem do kina uczniowie uczcili klasowy Dzień Kobiet.

• III EDYCJA GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY

• III edycja GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY

Dnia 21 marca w Szkole Podstawowej w Zawadzie odbyła się turniejowa konkurencja dla najzdolniejszych uczniów z gminy Tomaszów Maz.  Po raz pierwszy „Gminny Turniej Wiedzy” rozegrano w dniu 5 lutego 2019 r. a jego pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny dyrektor szkoły Pani Ewa Szymczyk.

Do rywalizacji przystąpiły cztery pięcioosobowe drużyny ze szkół podstawowych w Komorowie, Smardzewicach, Wiadernie oraz w Zawadzie.

Przed każdym zespołem czekało nie lada wyzwanie, bowiem uczniowie musieli wykazać się wiedzą
            i umiejętnościami z wielu dziedzin nauki.  Do sprawdzenia umiejętności matematyczno - przyrodniczych wykorzystano narzędzia do tworzenia interaktywnych zadań i quizów – Kahoot oraz Learning Apps. Znajomość języka angielskiego została zweryfikowana w tzw. dyktandzie w biegu.

Rywalizacja w przestrzeni języka polskiego oraz historii i wos przeprowadzona została z wykorzystaniem koła fortuny.

Dyktando z języka polskiego sprawiło zawodnikom sporo trudności. Natomiast wiedza z muzyki i plastyki weryfikowana była z wykorzystaniem materiału poglądowego.

Oprócz tego uczniowie współzawodniczyli w rzucie piłką do kosza oraz w żonglowaniu piłką nożną.

Podczas turnieju zawodnicy wykazali się nie tylko niesamowitym zaangażowaniem, wiedzą, ale także umiejętnością pracy w zespole.

Prace uczniów oceniało jury w składzie:

przewodnicząca – Pani Elżbieta Zielak – dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół Gminy Tomaszów Maz.

Pan Przemysław Sepkowski - sekretarz Gminy Tomaszów Maz.

Pan Radosław Ogórek - dyrektor finansowy w firmie EUROBOX – POLSKA

Pan Tomasz Jabrzyk - radny Gminy Tomaszów Maz.

A oto lokaty szkół:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Komorowie

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zawadzie

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Smardzewicach

IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Wiadernie

Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Miksa – Wojtalczyk serdecznie dziękuje członkom jury, nauczycielom, rodzicom oraz sponsorom nagród -  firmie „EUROBOX – POLSKA”  oraz wójtowi Gminy Tomaszów Maz. Franciszkowi Szmiglowi za wsparcie inicjatywy rozwoju młodych intelektualistów szkół naszej gminy.

Wszystkim gratulujemy!

• Zakończenie sezonu łyżwiarskiego

• W dniach 25 - 26.02. 2023r. w tomaszowskiej Arenie Lodowej odbył się finał ogólnopolskich zawodów dzieci. Naszą szkołę reprezentowała niezawodna Maja Ostrowska, która pierwszego uzyskła następujące wyniki: 500 m z czasem 49.59 s. zajęła 13 miejsce a wdrugim biegu na tym samym dystansie 48.80 s. i 7 miejsce. Drugiego dnia także na dystansie 500 m. uzyskała czas 49.02 s i 8 miejsce oraz 49.51 s. imiejsce 9. W wieloboju zajęłą ostatecznie 8 miejsce.

Podsumowując klasyfikację generalną Maja, w gronie 48 zawodniczek, zajęła miejsce 6.

W rozgrywanych w międzyczasie mistrzostwach Tomaszowa Mazowieckiego Maja trzy razy zdobyła brąz na 500 m, co dało w ostatecznym rozliczeniu także 3 miejsce w wieloboju.

Gratulujemy sukcesu Mai i życzymy jej w następnym roku pobicia rekordu osobistego.