KARNAWAŁOWE OSTATKI W NASZEJ SZKOLE
23 LUTEGO - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
23 LUTEGO jako OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - ustanowiony został w 2001r. przez Ministra Zdrowia.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała depresję za jedną z najpoważniejszych chorób, zajmuje ona bowiem czwarte miejsce na świecie w klasyfikacji i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba dotyka ludzi bez względu na pochodzenie, wiek, płeć, czy status społeczny, stopniowo i powoli odbierając radość z życia.
Szacunkowa liczba chorych na depresję w polsce do około 1,5 mln osób. Badania pokazują, że po pandemii COVID-19 ta liczba mogła się nawet podwoić.
Bardzo ważne jest, aby o tym rozmawiać, poznać, z czym mamy do czynienia w celu szybkiego rozpoznania i podjęcia leczenia.
Objawy depresji:
- poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałości, brak energii
- utrata zainteresowań “nic nie cieszy”
- zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
- brak zadowolenia z życia
- pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji
- zamartwianie się o teraźniejszość, przyszłość
- wczesne budzenie się płytki sen
- złe samopoczucie rano
- poczucie beznadziejności, niska samoocena,
- unikanie spotkań ze znajomymi
- problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
- bóle, przede wszystkim głowy, różnych grup mięśniowych
“Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD.” (źródło: https://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/).
Materiały w niniejszym omówieniu zostały zaczerpnięte ze stron:
https://www.gov.pl/web/psse-augustow/23-luty---ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja
https://www.ore.edu.pl/2022/02/23-lutego-2022-ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja/
https://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/
https://stopdepresji.pl/objawy/
https://forumprzeciwdepresji.pl/jak-dbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne
KONKURS BEZPIECZNIE W SIECI
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie pt. "Bezpieczeństwo i cyberzagrożenia w cyfrowym świecie".
Regulamin znajduje się w pliku.
Akademia Krytycznego Myślenia
W XXI wieku uczniowie muszą zdobywać wiedzę w zakresie w jakim wcześniej nie było takiej konieczności. Zmieniająca się nieustannie rzeczywistość kreuje nowe obszary nauki, w których uczniowie uczą się i zdobywają kompetencje takie jak: języki obce, sztuka, geografia, nauki ścisłe i nauki społeczne.
Związek pomiędzy edukacją i myśleniem krytycznym jest oczywisty.
Człowiek nie jest w stanie się uczyć bez umiejętności myślenia. Umiejętność krytycznego myślenia ma wpływ na osiągniecie sukcesu na wyższych poziomach edukacji oraz w karierze zawodowej.
W badaniach prowadzonych przez profesora Davida T. Cloneya na zlecenie fundacji Billa i Melindy Gates padły wnioski, iż nawyki umysłu, takie jak: analizowanie, interpretowanie, rozwiązywanie problemów i argumentowanie, są równie ważne, albo i ważniejsze, niż znajomość treści programowych i w ogromnym stopniu determinują potencjalny sukces ucznia w procesie edukacji.
Nauczanie myślenia krytycznego i efektywnego rozwiązywania problemów jest niezbędne.
Prowadzi ono do rozwijania istotnych zdolności, takich jak praca na wyższym poziomie koncentracji, umiejętność głębszej analizy faktów i pobudzanie złożonych procesów myślowych.
Zajęcia z krytycznego myślenia czy nawet całe fakultety mu poświęcone funkcjonują na wielu uczelniach (głównie amerykańskich i kanadyjskich, ale i w Europie stają się coraz popularniejsze), pojawiają się inicjatywy promujące krytyczne myślenie w szkołach.
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski projekt: Akademia Krytycznego Myślenia, którego koordynatorem została Pani Ewa Szymczyk.
Jednym z elementów projektu realizowanego od września 2022r. było zorganizowanie warsztatów z krytycznego myślenia w klasach IV, V.
Dlatego też 17 lutego w szkole pojawiły się edukatorki z Uniwersytetu Łódzkiego, które przeprowadziły profesjonalne warsztaty z zakresu myślenia krytycznego. Celem spotkania było uświadomienie uczniom jak ważne w dzisiejszym świecie jest wykształcenie kompetencji logicznego i analitycznego myślenia.
Zajęcia wypełnione ciekawymi ćwiczeniami oraz ożywioną dyskusją uczniów pomogły imw odróżnianiu faktów od opinii, weryfikacji fake newsów a także udoskonaliły umiejętność argumentowania swoich stanowisk i przekonań przy równoczesnym uszanowaniu stanowiska kolegów/koleżanek.
Uczniowie wyposażeni zostali w:
- umiejętność wnioskowania logicznego, dostrzegania związków przyczynowo - skutkowych i opisywania ich,
- umiejętność dostrzegania zależności i wzorów/mechanizmów działania, przenoszenia wiedzy o rzeczach/faktach znanych na obszary nieznane, ale mające podobną charakterystykę (np. jeśli wiem, jak działa mój rower, to potrafię też opisać, jak działają inne rowery, ale i motorowery lub inne maszyny napędzane łańcuchem),
- umiejętność argumentowania – zarówno wymyślania, jak i prezentowania argumentów
- umiejętność dostrzegania błędów we wnioskowaniu i w argumentowaniu innych osób,
- świadomość, że nie wszystkie informacje zawarte w mediach (zwłaszcza w serwisach społecznościowych) są prawdziwe.
Na podkreślenie zasługuje wyjątkowa aktywność uczniów klasy IV, którzy podjęli profesjonalną dyskusję , podczas której z ogromną dojrzałością argumentowali swoje stanowiska.
Panie prowadzące były zachwycone celnością formułowanych wniosków oraz niespotykaną, jak na ten wiek, aktywnością i mądrością argumentacyjną.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z udziału w zajęciach i wyrazili potrzebę tego typu nauki, która przekłada się na zdobycie podstawowych kompetencji niezbędnych do pełnego uczestnictwa we współczesnym świecie.
Półfinały województwa łódzkiego w piłce siatkowej.
Dnia 14.02.2023 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Stanisława Staszica „Gastronomik” w Tomaszowie Mazowieckim , rozegrane zostały zawody w piłkę siatkową dziewcząt .
Do zawodów zgłosiły się 4 szkoły podstawowe z Opoczna, Sulejowa, Gałkowa i Zawady.
Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Po pasjonujących spotkaniach nasza drużyna zajęła II miejsce.Wyniki spotkań:
Sp Zawada - Sp Opoczno 2:1,
Sp Zawada – Sp Gałków 2:0,
Sp Zawada – Sp Sulejów 1:2Skład drużyny :
Izabela Tomczyk, Julia Cieślik, Nikola Przybysz, Kinga Pecyna, Martyna Szymańska, Agata Duda, Zuzanna Pyśka, Amelia Kaczmarek, Nikola Ogłuszka.
Opiekun zespołu: P.Radzyński
BĄDŹ EKOszkołą
Nasza szkoła włącza się w konkurs organizowany przez firmę ENERIS SUROWCE.
Trwać on będzie od 1.02.23 r. do 31.05.23r. Koordynatorem konkursu jest p. K. Gabryszewski.
W pojemnikach żółtych uczniowie zbierają nakrętki i zgniecione butelki PET, wrzucając je oddzielnie do kosza.
Do kosza niebieskiego wrzucają makulaturę.Kosze umiejscowione są przy rowerowni na terenie szkoły.
Każda frakcja jest inaczej punktowana:
- butelki PET 1kg to 10 pkt.
- nakrętki 1kg - 2 pkt.
- makulatura 1 kg - 1 pkt.
Za zajęcie I miejsca szkoła otrzyma nagrodę wartości 3000 zł oraz pojemnik do zbiórki korków typu "Serce".
Ogłoszenie wyników - do 5.06.23 r.
Zachęcamy wszystkich do zbiórki.
Powiatowe zmagania siatkarskie
Dnia 08.02.2023 r w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Stanisława Staszica „Gastronomik” w Tomaszowie Mazowieckim rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Tomaszów Maz. w piłkę siatkową dziewcząt.
Do zawodów zgłosiły się 4 szkoły podstawowe z SP nr 13 w Tomaszowie Maz. (gospodarz), Zawady, SP nr 8 w Tomaszowie Maz. oraz Komorowa. (Mistrz i V - mistrz z miasta Tomaszów Maz. oraz Mistrz i V - mistrz z Zawodów Międzygminnych Powiatu Tomaszów Maz.)
Turniej został rozegrany systemem „na krzyż”. Po pasjonujących spotkaniach nasza drużyna zajmując I miejsce wywalczyła awans do dalszej fazy rozgrywek – ½ Mistrzostw Województwa Łódzkiego , które odbędą się 14.02.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Stanisława Staszica „Gastronomik” w Tomaszowie Maz.Wyniki spotkań:
Sp Zawada - Sp nr 13 2:0 ( 25:8 , 25:8)
Finał Mistrzostw Powiatu Tomaszowskiego
Sp Zawada – Sp Komorów 2:1 (17:25 , 25:22 , 15: 2)
Skład drużyny :
Nikola Ogłuszka, Izabela Tomczyk, Julia Cieślik, Nikola Przybysz, Kinga Pecyna, Martyna Szymańska, Agata Duda, Zuzanna Pyśka, Amelia Kaczmarek.
Opiekun zespołu: P. Radzyński
Międzygminne rozgrywki siatkarskie
Dnia 02.02.2023 r w sali gimnastycznej w Wiadernie, rozegrane zostały Międzygminne Mistrzostwa w piłkę siatkową dziewcząt.
Do zawodów zgłosiły się 4 szkoły podstawowe z Wiaderna (gospodarz), Zawady, Lubochni oraz Komorowa.
Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Po pasjonujących spotkaniach nasza drużyna zajmując II miejsce wywalczyła awans do dalszej fazy rozgrywek – Mistrzostw Powiatu Tomaszowskiego, które odbędą się 08.02.2023 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Stanisława Staszica „Gastronomik” w Tomaszowie Maz.
Wyniki spotkań:Sp Zawada - Sp Wiaderno 2:1,
Sp Zawada – Sp Lubochnia 2:0,
Sp Zawada – Sp Komorów 1:2
Feryjne śpiewanie
W czasie ferii większość uczniów odpoczywała w domach lub na wyjazdach. Niektórzy jednak rozwijali swoje pasje i tak jak Julia Sęk z zaangażowaniem brali udział w konkursach.
15 stycznia w Piotrkowie Trybunalskim odbył się XVII Wojewódzki Festiwal Kolęd i Pastorałek “Kolęda pieśnią zgody”. Reprezentując naszą szkołę Julka zajęła w nim - w kategorii kl. IV - VI miejsce 3. Podsumowanie tego konkursu połączone z wręczeniem nagród odbyło się 29 stycznia w kościele pod wezwaniem św. Doroty i św. Jacka.
19 stycznia w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbył się II konkurs pod nazwą "Tomaszowskie talenty". Tym razem Julia wykonując piosenkę "Smutnny wiersz" zdobyła miejsce II.
Serdecznie gratulujemy sukcesów i czekamy na następne.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie