W czerwcu br. uczniowie naszej placówki spędzili tydzień na zielonej szkole, poznając urocze zakątki Włoch.
Po przyjeździe do Lido di Jesolo, największego wakacyjnego kurort regionu Weneckiego i jednego z najbardziej znanych kurortów we Włoszech, zakwaterowali się w hotelu Griffone. Pobyt zaczęli od spaceru po plaży nad Adriatykiem. Śmiechom i zabawom nie było końca. Z żalem wracali do hotelu na obiadokolację.
Kolejny dzień przyniósł nie lada atrakcję, tj. zwiedzanie perły Europy założonej 1600 lat temu, czyli Wenecji, miasta położonego na wyspie oddalonej o około 4 kilometry od stałego lądu pośrodku przepięknej Laguny Weneckiej. Uczniowie dotarli tam tramwajem wodnym. Podziwiali m. in. Plac św. Marka z przepiękną Bazyliką św. Marka, Pałac Dożów - siedzibę głowy miasta Wenecji, wolnostojącą dzwonnicę De Campanile di Sam Marco, na szczycie której umiejscowiona jest postać Archanioła Gabriela, Most Westchnień oraz kamienny Most Rialto, który łączy Canal Grande, główną drogę wodną Wenecji. Na koniec chętni podziwiali pomysłowo zaprojektowane kościoły i szlacheckie pałace z innej perspektywy, tj. podczas rejsu gondolą.
Po południu uczniowie udali się do Burano, miasteczka położonego w północnej części Laguny Weneckiej, około 7 km na północny-wschód od Wenecji. Słynie ono z kolorowych domów i koronki oraz wyrobów szklanych. Ciekawostką jest fakt, że właściciel domu nie może przemalować elewacji na inny kolor, bo obecny mu się znudził. Chęć odmalowania elewacji należy zgłosić do urzędu i uzyskać zatwierdzenie odcienia farby. Mało tego, kolor musi znacząco różnić się od koloru domu sąsiada. Burano znajduje się około godziny drogi od Wenecji i leży na czterech wyspach, które spięte są ośmioma kładkami dla pieszych, popularnie zwanymi mostami.
Kolejnym punktem programu był wyjazd do przepięknej Padwy. Uczniowie podziwiali tam owalny plac Prato della Valle, gdzie stoją pomniki wielkich Polaków- Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego, wybudowaną w XIV wieku Bazylikę św. Antoniego z przepiękną kaplicą z grobem św. Antoniego, ceniony od wieków uniwersytet, gdzie wykładał sam Galileusz i studiowali znani Polacy m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i Jan Zamoyski. Na koniec, zafascynowani architekturą z okresu średniowiecza i renesansu, udali się do serca miasta, czyli Piazza delle Erbe i Piazza dei Frutti, przepięknych i tętniących życiem placów miasta, które rozdziela gmach Palazzo della Ragione.
Na koniec dnia uczniowie podziwiali przepiękną, położoną nad rzeką Brentą, Villę Pisani i spacerowali po otaczających ją rozległych ogrodach. Willę wybudował wenecki doż Pisani. To jedna z najsłynniejszych willi weneckich we Włoszech.
Następnego dnia zwiedzili założone w I w p.n.e. rybackie miasteczko Caorle. Podziwiali tam umiejscowiony na niewielkim wzniesieniu nad samym morzem Kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przepiękną starówkę oraz spacerowali nadmorską promenadą. Popołudnie spędzili na plaży, opalając się i kąpiąc w morzu.
Ostatniego dnia, w drodze powrotnej, uczniowie mieli okazję zobaczyć niesamowity cud natury, tj. Jaskinię Postojna. To niezwykła i największa w Europie jaskinia naciekowa. Znajduje się ona w Słowenii, ma 24 km podziemnych sal i korytarzy, a trasa turystyczna liczy 5 km. W trakcie zwiedzania uczniowie podziwiali zarówno z wagoników kolejki jak i pieszo wyjątkowe formy skalne, wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i kurtyny skalne. Obserwowali też żyjącego w wodach jaskini bezokiego płaza - odmieńca jaskiniowego.
Poruszając się wśród mieszkańców Włoch i chcąc się z nimi porozumieć, młodzież wykorzystywała znajomość języka angielskiego.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Beata Tomczyk-Milczarek, Elżbieta Miksa-Wojtalczyk i Agnieszka Łaska.