• Spotkanie autorskie z Izabellą Klebańską

          • W dniu 12.05.2023 r. uczniowie naszej szkoły (kl. IV, V, VI) wzięli udział w spotkaniu z panią Izabellą Klebańską – autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.  Pisarka opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach, a nawet czytała fragmenty wybranych dzieł. W ten sposób próbowała zainteresować młodzież własną twórczością.

            Na zakończenie pani Klebańska rozdawała autografy oraz wpisywała dedykacje do książek, które można było nabyć w trakcie spotkania.

            Organizatorem tego wydarzenia była Biblioteka Publiczna w Zawadzie.

            Uczniowie i nauczyciele dziękują p. Wioletcie Jarosz - bibliotekarce - za zaproszenie na to wartościowe wydarzenie czytelnicze.

          • STRAŻACY W NASZEJ SZKOLE

          •             W dniu 26.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie.  Celem wizyty mundurowych było przybliżenie zebranej młodzieży wiedzy na temat pracy strażaków. Ponadto zachęcano dziewczęta i chłopców do wstępowania do tej szlachetnej służby.

            Jako pierwszy zabrał głos pan Bogdan Krężelewski – Prezes Zarządu, przedstawiając  krótką historię miejscowej jednostki. Ponadto opowiedział o wyzwaniach, z jakimi mierzą się jego druhowie. Zaznaczył, że strażacy nie tylko wyjeżdżają do pożarów. Często niosą pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, zabezpieczają te miejsca oraz uprzątają zanieczyszczenia pozostawione na jezdni. Zajmują się udrożnianiem dróg, na których leżą połamane drzewa, jako efekt silnych wiatrów. Poza tym biorą udział w różnorodnych akcjach związanych z ochroną środowiska i w innych losowych zdarzeniach.

            Przy OSP w Zawadzie działa orkiestra dęta, dlatego obecność na spotkaniu pana Andrzeja Żerka – kierownika zespołu, była jak najbardziej uzasadniona. Orkiestra strażacka także czeka na chętnych, którzy chcieliby zasilić istniejącą już grupę muzyków.

            Służba w straży pożarnej to nie tylko ciężka i odpowiedzialna praca, ale także wiele różnorodnych przyjemności, o czym opowiedział druh Michał Ogłuszka – były nasz uczeń. Członkowie straży mogą rozwijać się w zakresie kultury fizycznej i sportu, brać udział w przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych i rozrywkowych.

            Na koniec spotkania, uczniowie wyrażający chęć przystąpienia do służby strażackiej, mogli dokonywać wstępnych zapisów.

          • Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy

          • We wtorek 25 kwietnia, uczennice klasy VI Julia Sęk i Julia Wojciechowska odebrały nagrody za zajęcie odpowiednio I miejsca i wyróżnienia w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy".

            Konkurs zorganizowany został przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

            Nagrodę osobiście wręczył pan kierownik Włodzimierz Justyna oraz pani Anna Gawarzyńska.

            Laureatkom serdecznie gratulujemy.

            Praca Julii Sęk weźmie udział w etapie wojewódzkim. Trzymamy mocno kciuki za kolejny sukces.. 

          • II REJONOWY KONKURS RECYTATORSKI poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego

          • 25 kwietnia 2023 roku w MCK „Tkacz” odbył się II Rejonowy Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego pod hasłem: „Zadaniem poezji jest ocalić wartości najważniejsze i podeptane” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 9 im. ks. Jana Twardowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

            Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem, bo wzięło w nim udział aż 54 uczestników, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych:

            - klasy  I-III;

            - klasy IV-VI;

            - klasy VII-VIII.

            Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI- Julia Sęk, która recytowała dwa wiersze Jana od Biedronki: „Na wsi” oraz „Do moich uczniów”. Do konkursu przygotowała ją p. A. Łaska.

            Oceniano ogólny wyraz artystyczny, stopień opanowania pamięciowego utworów, umiejętności interpretacyjne, intonację, dykcję i poprawność językową. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki. Każdy z uczestników został nagrodzony gromkimi brawami. 

            Po części artystycznej i godzinnej przerwie poznaliśmy werdykt jury. Wśród nagrodzonych znalazła się także  reprezentantka naszej szkoły. Julia w kategorii klas IV-VI zdobyła wyróżnienie. 

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

          • APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA KONSTYTUCJI

          • Majowe święto dla wszystkich Polaków jest dniem szczególnym.

            Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zawadzie w dniu 24.04.2023 roku również w sposób szczególny uczcili Narodowe Święto Konstytucji. Przygotowali uroczysty apel w którym wzięli udział uczniowie klas VII i IV przygotowując wspólnie z wychowawcami G. Fiemą i B. Chmielnicką program artystyczny pt.”Komu potrzebna jest historia?”, pantomimę „Historia Polski”, taniec z wstążkami „Barwy narodowe”, a uczennica klasy VI Julia Sęk wykonała a cappella utwór pt. „Wolność”. W ten oto sposób dowiedzieliśmy się jak ważna jest historia i pamięć o przodkach i jaki ma wpływ na kultywowanie tradycji.

            Już Jan Paweł II, Patron Naszej Szkoły, kiedyś powiedział „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Tak jak drzewo bez korzeni, człowiek bez przeszłości i naród nie może istnieć bez historii”, dlatego ważna jest pamięć o wydarzeniach historii, które mają wpływ na kształt Ojczyzny i przyszłych pokoleń . Kto nie wyciąga wniosków z przeszłości, skazany jest na powtarzanie błędów.

            Konstytucja uchwalona w 1791 roku miała ulepszyć ustrój i wzmocnić Rzeczpospolitą. Wprowadzała w miejsce elekcji (wyboru) króla tron dziedziczny. Odbierała uprawnienia polityczne szlachcie, która nie posiadała majątku. Więcej praw natomiast zyskali mieszczanie, którzy mogli odtąd starać się o wysokie stanowiska w wojsku i Kościele. Najwyższa władzę sprawował sejm, na którym szlacheccy posłowie musieli podejmować decyzje większością głosów. Jeden poseł nie mógł zerwać obrad okrzykiem „liberum veto”.

            Poniżej zamieszczamy zdjęcia z uroczystości i krótkie filmiki z występu.

          • „SPRZĄTAMY DLA POLSKI”

          •       W dniu 21.04.2023 r. uczniowie klasy IV i VIII wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Polski” organizowanej przez Stowarzyszenie „Dla Polski”. W ramach tej akcji posprzątano tereny zielone w najbliższej okolicy naszej szkoły oraz wzdłuż drogi w stronę Tomaszowa Maz. (do ronda przy wyjeździe z Zawady). Zebrano łącznie 10 worków różnych odpadów, które następnie zostały odebrane przez służby komunalne Gminy Tomaszów Maz.

            Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w akcji za ogromne zaangażowanie i własny wkład pracy, by nasze środowisko było czyste i estetyczne.

            Opiekę nad uczniami sprawował p. Krzysztof Gabryszewski.

          • Powiatowy Festiwal „Wieś Polska w Poezji i Prozie” w Rzeczycy

          • W piątek, 14 kwietnia 2023 r., w Szkole Podstawowej im. N. Żmichowskiej w Rzeczycy odbył się Powiatowy Festiwal „Wieś Polska w Poezji i Prozie”.

            Występy zaczęły się o godzini  1000. Naszą szkołę reprezentowała: Julia Sęk z klasy VI, która recytowała wiersz ks. Jana Twardowskiego pt. „Na wsi”.

            Nasza reprezentantka była bardzo podekscytowana, ale też mocno zmotywowana do walki o laury, tym bardziej, że jest to konkurs o wielkich tradycjach i jak zawsze cieszył się ogromną popularnością. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników, bo w kategorii wiekowej IV-VIII wystąpiło aż 50 recytatorów.

            Po wysłuchaniu występów wszystkich uczestników z niecierpliwością oczekiwano na wyniki. W końcu nadeszła upragniona chwila i jury ogłosiło werdykt. Mieliśmy się z czego cieszyć, bo Julia zdobyła wyróżnienie.  

            Naszą recytatorkę przygotowała do konkursu p. Agnieszka Łaska. Julię wspierała nie tylko polonistka, ale także Jej mama- p. Żaneta Sęk. Serdecznie gratulujemy naszej recytatorce sukcesu i życzymy wytrwałości oraz determinacji w dążeniu do kolejnych wygranych.

          • Informacja

          • W dniach 6.04.23 r. oraz 11.04.23 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zawadzie będzie czynna w godzinach od 7.00 - do 15.00. Sekretariat dn. 7.04.23 r. jest nieczynny.

          • Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych

          • Tuż przed przerwą świąteczną, tj. w środę 5 kwietnia 2023 r., w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia wielkanocna przygotowana przez uczniów klasy VI pod kierunkiem p. A. Łaskiej i p. B. Tomczyk-Milczarek.

            Artyści przybliżyli tradycje i obrzędy związane z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia. Opowiedzieli też o zwyczaju malowania pisanek, śniadaniu w Wielką Niedzielę oraz polewaniu się wodą w lany poniedziałek, wprowadzając nas tym samym w niezwykły, świąteczny czas. Ich występ słowno-wokalny obejrzała cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami i wychowawcami klas.  

            Po przedstawieniu uczniowie klasy VI obdarowali pedagogów oraz pracowników szkoły świątecznymi upominkami. Wszyscy zgromadzeni otrzymali też po kawałku baby wielkanocnej.

            Następnie głos zabrała p. I. Klag, która przedstawiła Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Został nim Aleksander Kabziński uczeń klasy VIII.

            Potem przyszedł czas na zaprezentowanie uczestników Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W kategorii młodszej szkołę reprezentowali: Konrad Majerz i Anna Nowakowska z klasy IV, a w kategorii starszej: Julia Ogórek i Kinga Ogórek- uczennice klasy V.

            Konrad Majerz zajął I miejsce. Będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach powiatowych.

            Na zakończenie Pani Dyrektor Elżbieta Miksa-Wojtalczyk oraz p. Żaneta Sęk z Rady Rodziców złożyły świąteczne życzenia nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom oraz ich rodzinom. Wszyscy zgromadzeni otrzymali od Rady Rodziców słodki upominek.

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

            W eliminacjach gminnych z naszej szkoły młodszą grupę wiekową reprezentowali : Anna Nowakowska i  Konrad Majerz z klasy IV, a starszą grupę: Kinga Ogórek i Julia Ogórek z klasy V

            W eliminacjach powiatowych wziął udział Konrad Majerz, który w swojej grupie wiekowej w eliminacjach gminnych zajął I miejsce.

            Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

          • „Poczuj chemię do fizyki”

          •       W dniu 29.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji poprowadzonej przez przedstawiciela grupy „Zaelektryzowani” z Lublina. Celem widowiskowego spektaklu było przybliżenie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych w sposób prosty, atrakcyjny i zrozumiały dla młodego widza.

            Prowadzący zajęcia, pan Marcin, zaprezentował szereg doświadczeń i eksperymentów z wykorzystaniem różnych substancji i rekwizytów. Momentami można było poczuć się jak w prawdziwym laboratorium.  

            Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w tych wydarzeniach, kiedy na własnej skórze mogli poczuć efekty wielu eksperymentów, np. nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego, jazda na rowerze z nietypową kierownicą czy unoszenie się na poduszkowcu. Było też głośno, a to za przyczyną wybuchowego spalania wodoru. Najwięcej zabawy sprawił hel i ciekły azot.

            Lekcja była bardzo interesująca, atrakcyjna i nikt na widowni się nie nudził.

            Zapraszam do obejrzenia zdjęć!

          • Uczniowie 8 klasy na V Targach Pracy i Edukacji w Tomaszowie Mazowieckim

          •  We wtorek, 28 marca w godzinach 9.00 – 13.00, w hali sportowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Legionów 47 odbyły się  V Tomaszowskie Targi Pracy i Edukacji.

            Organizatorzy, czyli Powiatowy Urząd Pracy w Tomaszowie oraz Starostwo Powiatowe zaprosili  do wystawiania się firmy z terenu powiatu tomaszowskiego, szkoły średnie i policealne, instytucje rynku pracy oraz uczelnie wyższe.

            Swoje stoiska miały  Szkoły Ponadpodstawowe,  służby mundurowe - strażacy i policja, służba więzienna. Były instytucje miejskie i powiatowe m. in. MZK, Powiatowy Urząd Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Powiatowe Centrum Animacji Społecznej czy Warsztaty Terapii Zajęciowej.

            Targi są adresowane w głównej mierze do uczniów szkół podstawowych powiatu tomaszowskiego, ale także rodziców po to, aby mogli uzyskać jak najpełniejszą ofertę tego, co proponują na najbliższy rok szkolny  wszystkie szkoły z naszego powiatu.

            Uczniowie klasy 8 z zainteresowaniem zapoznawali się z bogatymi ofertami szkół ponadpodstawowych, co mamy nadzieję przyczyni się do trafnego jej wyboru po egzaminach ósmoklasisty.

          • WYCIECZKA DO KINA

          •          W dniu 23.03.2023 r. uczniowie klasy V i VI wspólnie z wychowawczyniami - panią B. Lasotą i panią A. Łaską wybrali się do kina „Helios” w Tomaszowie Maz. Wycieczkowiczom towarzyszyła także pani dyrektor E. Miksą – Wojtalczyk. Tym razem obejrzano film szwedzkiej produkcji pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnice Skorpiona” w reżyserii Tiny Mackie. Dzieło jest adaptacją książki Martina Widmarka, autora serii książek o tematyce detektywistycznej, przeznaczonej dla młodych czytelników.

                    Ekranizacja przedstawia przygody dwójki młodych przyjaciół – Lessego i Mai, którzy za wszelką cenę chcą rozwiązać kryminalną zagadkę. Otóż w ich miasteczku – Valleby, które przygotowuje się do 500. urodzin, dochodzi do serii kradzieży. Złodziej wydaje się być niezwykle zuchwały – w miejscach dokonanych przestępstw zostawia znak skorpiona. Dzieci boją się, że nikczemne działania sprawcy, popsują zbliżający się festyn. Próba rozwiązania tej zagadki stawia przez młodymi detektywami spore wyzwania. Wysiłek został uwieńczony sukcesem - złodziejka została schwytana. Polecamy!!!

            Wyjściem do kina uczniowie uczcili klasowy Dzień Kobiet.

          • III EDYCJA GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY

          • III edycja GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY

                   Dnia 21 marca w Szkole Podstawowej w Zawadzie odbyła się turniejowa konkurencja dla najzdolniejszych uczniów z gminy Tomaszów Maz.  Po raz pierwszy „Gminny Turniej Wiedzy” rozegrano w dniu 5 lutego 2019 r. a jego pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny dyrektor szkoły Pani Ewa Szymczyk.

            Do rywalizacji przystąpiły cztery pięcioosobowe drużyny ze szkół podstawowych w Komorowie, Smardzewicach, Wiadernie oraz w Zawadzie.

                   Przed każdym zespołem czekało nie lada wyzwanie, bowiem uczniowie musieli wykazać się wiedzą
            i umiejętnościami z wielu dziedzin nauki.  Do sprawdzenia umiejętności matematyczno - przyrodniczych wykorzystano narzędzia do tworzenia interaktywnych zadań i quizów – Kahoot oraz Learning Apps. Znajomość języka angielskiego została zweryfikowana w tzw. dyktandzie w biegu.

            Rywalizacja w przestrzeni języka polskiego oraz historii i wos przeprowadzona została z wykorzystaniem koła fortuny.

            Dyktando z języka polskiego sprawiło zawodnikom sporo trudności. Natomiast wiedza z muzyki i plastyki weryfikowana była z wykorzystaniem materiału poglądowego.

            Oprócz tego uczniowie współzawodniczyli w rzucie piłką do kosza oraz w żonglowaniu piłką nożną. 

            Podczas turnieju zawodnicy wykazali się nie tylko niesamowitym zaangażowaniem, wiedzą, ale także umiejętnością pracy w zespole.

                         Prace uczniów oceniało jury w składzie:

            przewodnicząca – Pani Elżbieta Zielak – dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół Gminy Tomaszów Maz.

            Pan Przemysław Sepkowski - sekretarz Gminy Tomaszów Maz.

            Pan Radosław Ogórek - dyrektor finansowy w firmie EUROBOX – POLSKA

            Pan Tomasz Jabrzyk - radny Gminy Tomaszów Maz.

            A oto lokaty szkół:     

            I miejsce – Szkoła Podstawowa w Komorowie

            II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zawadzie

            III miejsce – Szkoła Podstawowa w Smardzewicach

            IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Wiadernie

             

            Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Miksa – Wojtalczyk serdecznie dziękuje członkom jury, nauczycielom, rodzicom oraz sponsorom nagród -  firmie „EUROBOX – POLSKA”  oraz wójtowi Gminy Tomaszów Maz. Franciszkowi Szmiglowi za wsparcie inicjatywy rozwoju młodych intelektualistów szkół naszej gminy.         

            Wszystkim gratulujemy! 

          • DRUGI PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – MARZEC 2023

          • Uczniowie klasy ósmej po raz drugi w tym roku szkolnym pisali próbne egzaminy ósmoklasisty. Tym razem pracowali z arkuszami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Z językiem polskim zmierzyli się 20 marca, z matematyką - 22 marca, a z językiem angielskim 23 marca. O wynikach Ósmoklasiści dowiedzą się jeszcze przed świętami, bo choć ten najważniejszy egzamin dopiero w maju, to warto wcześniej poznać swoje mocne i słabe strony. To świetny sposób na sprawdzenie posiadanych wiadomości  i umiejętności. Dzięki uzyskanym wynikom uczniowie dowiedzą się, jaką część wiedzy już opanowali, a co wymaga dodatkowych powtórek. 

            Przypominamy: Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

          • Zakończenie sezonu łyżwiarskiego

          • W dniach 25 - 26.02. 2023r. w tomaszowskiej Arenie Lodowej odbył się finał ogólnopolskich zawodów dzieci. Naszą szkołę reprezentowała niezawodna Maja Ostrowska, która pierwszego uzyskła następujące wyniki: 500 m z czasem 49.59 s. zajęła 13 miejsce a wdrugim biegu na tym samym dystansie 48.80 s. i 7 miejsce. Drugiego dnia także na dystansie 500 m. uzyskała czas 49.02 s i 8 miejsce oraz 49.51 s. imiejsce 9. W wieloboju zajęłą ostatecznie 8 miejsce.

            Podsumowując klasyfikację generalną Maja, w gronie 48 zawodniczek, zajęła miejsce 6.

            W rozgrywanych w międzyczasie mistrzostwach Tomaszowa Mazowieckiego Maja trzy razy zdobyła brąz na 500 m, co dało w ostatecznym rozliczeniu także 3 miejsce w wieloboju.

            Gratulujemy sukcesu Mai i życzymy jej w następnym roku pobicia rekordu osobistego.

          • 23 LUTEGO - OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

          • 23 LUTEGO jako OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - ustanowiony został w 2001r. przez Ministra Zdrowia.

            ​​​Światowa Organizacja Zdrowia uznała depresję za jedną z najpoważniejszych chorób, zajmuje ona bowiem czwarte miejsce na świecie w klasyfikacji i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. 

            Choroba dotyka ludzi bez względu na pochodzenie, wiek, płeć, czy status społeczny, stopniowo i powoli odbierając radość z życia.

            Szacunkowa liczba chorych na depresję w polsce do około 1,5 mln osób. Badania pokazują, że po pandemii COVID-19 ta liczba mogła się nawet podwoić.

            Bardzo ważne jest, aby o tym rozmawiać, poznać, z czym mamy do czynienia w celu szybkiego rozpoznania i podjęcia leczenia.

             

            Objawy depresji:

            • poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałości, brak energii
            • utrata zainteresowań “nic nie cieszy”
            • zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
            • brak zadowolenia z życia
            • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji
            • zamartwianie się o teraźniejszość, przyszłość
            • wczesne budzenie się płytki sen
            • złe samopoczucie rano
            • poczucie beznadziejności, niska samoocena,
            • unikanie spotkań ze znajomymi
            • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
            • bóle, przede wszystkim głowy, różnych grup mięśniowych

            “Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD.” (źródło: https://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/).

             

            Materiały w niniejszym omówieniu zostały zaczerpnięte ze stron:

            https://www.gov.pl/web/psse-augustow/23-luty---ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

            https://www.ore.edu.pl/2022/02/23-lutego-2022-ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja/

            https://twarzedepresji.pl/o-depresji-u-dzieci/

            https://stopdepresji.pl/objawy/

            https://forumprzeciwdepresji.pl/jak-dbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadzie
      • 044 710-90-75
      • Zawada 249/255, 97-200 Tomaszów Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych