• Scenariusz zajęć świetlicowych

        • SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          INFORMACJE OGÓLNE

          1.TEMAT ZAJĘĆ

          Przygody z „Magicznym dywanem”.

          2. ADRESAT ZAJĘĆ

          Uczniowie klasy 3 i 5

          3.ETAP EDUKACYJNY

          I i II etap edukacyjny

          4.MIEJSCE I CZAS REALIZACJI ZAJĘĆ

          świetlica szkolna, planowany czas przebiegu zajęć 1 godzina lekcyjna21 października 2024 r.

          5. CEL OGÓLNY (główny)

          - rozwijanie u uczniów uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej oraz interakcji społecznych w sposób przyjazny uczniom, czyli w zabawie , w ruchu, rozwijanie kompetencji cyfrowych.

          6.CELE OPERACYJNE (szczegółowe)

          - kształcenie zdolności i aktywności poznawczej: pamięci, uwagi, zmysłu obserwacji, wyobraźni, myślenia;

          - poznanie przez uczniów zasad korzystania ze sprzętu multimedialnego;

          - odbieranie i rozumienie treści przekazywanych przez niewerbalne środki wyrazu;

          - nauka wyrażania swoich przeżyć w różnych formach działania;

          - nauka współpracy w grupie;

          - usprawnianie małej i dużej motoryki;

          - rozwijanie wyobraźni i fantazji;

          - poprawa werbalizacji i komunikacji;

          - nauka radzenia sobie z problemami i emocjami;

          - poznanie swoich możliwości i zainteresowań;

          - nauka samoakceptacji i akceptacji innych;

           

           

          7. ŚRODKI DYDAKTYCZNE

          - SmartFloor - aktywna podłoga

          8. ZASTOSOWANIE NARZĘDZI ICT DO REALIZACJI ZAJĘĆ

          jak wyżej

          9. FORMY PRACY

          - praca w grupie

          10. METODY/TECHNIKI PRACY

          Metody czynne:

          - metoda kierowania własną działalnością dziecka

          - metoda zadań stawianych dziecku

          Metody oglądowe

          - obserwacja i pokaz

          - osobisty przykład nauczyciela

          Metody słowne

          - rozmowy,

          - objaśnienia i instrukcje,

          - sposoby społecznego porozumiewania się,

          Metody aktywizujące

          - burza mózgów

          - gry multimedialne

          11. OPIS PRZEBIEGU ZAJĘĆ I UWZGLĘDNIAJĄCY UCZNIÓW Z SPE

          Faza wprowadzająca

          - przywitanie uczniów

          - sprawy organizacyjne (sprawdzenie listy obecności)

          1. Zabawa w kręgu na powitanie „Witam wszystkich…”.

          Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu na powitanie. Wyjaśnia zasady zabawy integracyjnej „Witam wszystkich…” i rozpoczyna zabawę dbając o to, aby wszystkie dzieci zostały przywitane.

          Przebieg zabawy: Nauczyciel wita uczniów w różny sposób, każdy kto identyfikuje się z podanym komunikatem – wstaje, a po powitaniu siada. Przykładowe komunikaty: witam

          dzieci, które mają na sobie coś w kolorze czerwonym/ które mają ubrane spodnie/ jadły płatki na śniadanie / lubią wspólne zabawy, itp. Na zakończenie: witam wszystkie dzieci, które są dziś na zajęciach.
          2. Sprawdzenie poziomu energii w grupie. Modyfikacja zabawy „Zoom!”.

          Nauczyciel zachęca uczniów pozostających w kręgu do określenia swojego nastroju poprzez gest i okrzyk. Wyjaśnia zasady zabawy, rodzaje gestów, które pomogą określić nastrój: zaciśnięta pięść i kciuk uniesiony w górę oznacza: „czuję się dobrze”, kciuk w bok: „czuję się przeciętnie”, kciuk w dół: „czuję się źle”. Nauczyciel rozpoczyna zabawę i powtarza rundki przyspieszając tempo.

          Przebieg zabawy: Nauczyciel prezentuje swój nastrój za pomocą gestu i okrzyku – wysuwa przed siebie zaciśniętą pięść z kciukiem uniesionym w górę oraz wydaje okrzyk „Zoom!”. Dzieci po kolei przedstawiają swój nastrój wydając okrzyk „Zoom!”, dołączając jeden z trzech omówionych wcześniej gestów. Następnie wszyscy chwytają się za ręce i podskakując w górę mówią: Dzień dobry!

          Faza realizacyjna

          Gry i zabawy interaktywne

          Balony”

          Zabawa ruchowa, polegająca na zbijaniu nadlatujących balonów. Dziecko próbuje zbić wszystkie niesforne baloniki uciekające z wesołego miasteczka, które głośno pękają, jeśli dziecko celnie tupnie nogą.

          Bieżnia”

          Zabawa ruchowa polegająca na pokonaniu toru z przeszkodami. Dziecko rozpędza bieżnię energicznie tupiąc w miejscu, omija przeszkody podskakując.

          Bębenki”

          Osobista perkusja, umożliwiająca wystukiwanie rytmów.

          Dziecko uderza w bębenki, wystukuje rytmy dobrze znane lub tworzy swoje własne.

          Wyraź siebie”

          Najważniejsza zasadą tej gry jest... brak zasad. Używając rąk i nóg dzieci mają narysować to, o czym pomyślą.

          Faza podsumowująca

          Nauczycielka włącza na koniec zajęć grę „Wesołe minki”:

          dzieci, które wybrały wesołą minkę – zajęcia się podobały,

          dzieci, które wybrały smutną minkę – chciałyby robić coś innego.

          Podziękowanie za udział w zajęciach

          12. KOMPETENCJE KLUCZOWE KSZTAŁTOWANE NA LEKCJI

          Umiejętność uczenia się – praca w grupach.

          Posługiwanie się w języku ojczystym – komunikaty w języku polskim.

          Kompetencje informatyczne – wykorzystanie SmartFloor - aktywnej podłogi.

          Matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne – praca na lekcji, praca w grupie.


           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadzie
      • 044 710-90-75
      • Zawada 249/255,
        97-200 Tomaszów Mazowiecki
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych