Nagłówek
Od 1 września 2004 roku dyrektorem szkoły jest Pani Ewa Szymczyk. Nasza placówka rozwija się, mamy 227 uczniów, którzy znajdują się pod opieką 25 nauczycieli, a co najważniejsze realizowany jest pomysł nadania imienia naszej szkole. Nasi nauczyciele ciągle się doskonalą się zawodowo po to, aby szkoła stała się coraz bardziej przyjazna uczniom.
18 maja 2005 roku był dla naszej małej lokalnej społeczności dniem wyjątkowym. Tego bowiem dnia nastąpiło zwieńczenie dążeń, by nasza szkoła zyskała swojego patrona. Patronem Szkoły został najwybitniejszy człowiek, niosący pokój, miłość i szacunek - Jan Paweł II papież.To ze wszech stron szczególne wydarzenie celowo zbiegło się z 85. rocznicą urodzin Ojca Świętego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty w Chorzęcinie. Msza w intencji rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły odbyła się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie oraz scholi. Podczas mszy poświęcony został portret papieża Jana Pawła II w koncelebrze księży z sąsiednich parafii. Warto dodać, że fundatorami obrazu byli: ks. Tadeusz Ciupiński, ks. Zenon Miksa oraz p. Tomasz Kosior – nauczyciel religii w naszej szkole.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół w Zawadzie. Na szkolnym dziedzińcu już kilka dni wcześniej stanęła marmurowa tablica z wizerunkiem przyszłego patrona, wykonana przez pp. Wyszkowskich – notabene rodziców dwóch gimnazjalistów.
Po kilku krótkich przemówieniach i odegraniu hymnu państwowego, nastąpiło wciągnięcie na maszty flag: narodowej i papieskiej oraz symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wstęgę przecięli: dyrektor szkoły – p. Ewa Szymczyk, wójt gminy – p. Ignacy Niedziałkowski, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Bożena Wydra oraz uczeń gimnazjum – Michał Stańczyk.
Emocje jeszcze nie opadły, gdy zaproszono wszystkich do sali gimnastycznej. Tę część ceremonii rozpoczęło składanie życzeń i podarunków przez gości. Dzięki ofiarodawcom nasz księgozbiór wzbogacił się o wiele interesujących pozycji dotyczących życia i pontyfikatu Ojca Świętego. Wyjątkowym prezentem obdarowała nas pani Leonia Jabłońska – studentka Jana Pawła II. Przekazała ona szkole kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi, którą dostała od Ojca Świętego.Całość uroczystości dopełniła prezentacja multimedialna Od powstania do nadania, przygotowana przez gimnazjalistów pod kierunkiem pani Gabrieli Hofer oraz przedstawienie teatralne Wielki Człowiek w wykonaniu teatrzyku szkolnego Szalejące maski i kółka wokalnego. Do występu uczniowie przygotowywani byli przez panią Barbarę Chmielnicką i panią Sylwię Matyjaszek. Mali aktorzy przypomnieli drogę Karola Wojtyły do Stolicy Piotrowej. W postać papieża wcielali się kolejno: Krystian Plich (wówczas uczeń klasy IV szkoły podstawowej), Adrian Ogórek (ówcześnie uczeń klasy VI) oraz Ernest Lech (w tamtym czasie – klasa III gimnazjum).
Przedstawienie zakończyło się gorącymi zapewnieniami uczniów o pamięci dla Ojca Świętego i Jego nauki:
„On żyje! Żyje w naszych myślach, w naszych sercach, w każdym słowie, które nam zostawił.
On żyje w naszej szkole, gdzie po wsze czasy będziemy pamiętać o Papieżu – Polaku, Wychowawcy, Przyjacielu Młodzieży, o Naszym Ojcu Świętym.”Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii naszej szkoły było nadanie szkole sztandaru
16 października 2005 roku.
Złożony proces, jakim było nadanie imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Zawadzie, poprzedzony całym szeregiem przygotowań wychowawczych i dydaktycznych, nie zakończył się wraz z przecięciem wstęgi 18. maja 2005 roku. Swoją kontynuację znalazł w staraniach o nadanie szkole sztandaru.
Wszelkie działania związane z wdrażaniem nowych inicjatyw wiążą się bardzo często z kwestią finansową. Potrzebowaliśmy nie tylko dobrego pomysłu na projekt sztandaru, ale także funduszy, by móc go zrealizować. I tutaj głęboki ukłon kierujemy w stronę Rady Rodziców, której udało się zgromadzić środki finansowe potrzebne do wykonania sztandaru. W swoją akcję rodzice włączyli mieszkańców społeczności z obwodu naszej szkoły. Niemal każdy z nich dał na ten szczytny cel choćby symboliczną złotówkę.
Z prośbą o wykonanie sztandaru zwróciliśmy się do firmy Haftina, w której również pracują rodzice uczniów naszej szkoły. Z kolei o pełnienie roli „rodziców chrzestnych” poprosiliśmy p. Krystynę Pierścińską i p. Bogdana Krężelewskiego.
Nie byłoby sztandaru, gdyby nie ofiarność wielu osób.
Symbolika sztandaru
Biały gołąb trzymający gałązkę oliwną to symbol pokoju. Jan Paweł II był wielkim orędownikiem pokoju.
Krzyż – znak największej miłości – na niej Ojciec Święty chciał budować nową cywilizację, „Cywilizację miłości”.
JP2 – Symbol Pokolenia Jana Pawła II – młodzieży radośnie odnajdującej w biskupie Rzymu duchowego przewodnika.
Droga (dwie fale) symbolizuje życie. A ponieważ życie nie jest łatwą drogą, potrzebujemy przewodnika. Takim przewodnikiem staje się dla nas Ojciec Święty.
Kolor biały zawiera w sobie pozostałe barwy. Jest bliski absolutu i światła, kojarzy się z czystością i niewinnością, ale także z najpełniej pojętą wolnością.
Kolor żółty to wiedza, intelektualny przebłysk kolor oświecenia.
Kolor czerwony wiąże się z działaniem, ruchem, energią.
Kolor brązowy to oparcie, podstawa; daje stabilizację, spokój i poczucie bezpieczeństwa; kojarzy się z pracowitością.
Kolor zielony to harmonia, ład, wyciszenie, skupienie.
Kolor niebieski jest kolorem osób twórczych, niezwykłych.
Kolor szary to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu, prośbę o pozostawienie w spokoju, ciszy.
Mitra jest uroczystym nakryciem głowy biskupa. Jest symbolem władzy pasterskiej, jaką posiadał Jan Paweł II – biskup Rzymu.
Książka to symbol szkoły, nauki, poszukiwania prawdy, zgłębiania wiedzy o życiu i świecie.
Łódź to symbol Kościoła.
Uroczystość nadania sztandaru była równie doniosłym wydarzeniem co nadanie szkole imienia. Oprócz aktu przyjęcia sztandaru przez Panią Dyrektor, a następnie przekazania go uczniom, miały miejsce przemówienia dostojnych gości, poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie oraz niezwykle bogaty program artystyczny.