- Zdolni
- Professional teachers
Witamy!
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zawadzie
Nasza szkoła istnieje od 1909 roku.
Od roku szkolnego 2023/2024 placówka funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zawadzie, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zawadzie oraz Publiczne Przedszkole w Chorzęcinie
Obecnie do obu placówek uczęszcza 211 uczniów.
Aktualności
Spotkanie Autorskie, Dzień Bibliotekarza
- 14
8 maja uczniowie klasy II oraz III edukacji wczesnoszkolnej wybrali się do wiejskiej biblioteki w Zawadzie na XII Łódzkie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z ksiązką na walizkach. Pani Dorota Combrzyńska - Nogala jest autorką książek obyczajowych m in. Naszyjnika z Madrytu, nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla im. Władysława Reymonta. Uczniowie w skupieniu i ciszy wysłuchali opisu ksiązek pani Doroty, a po spotkaniu mogli zakupić wybrane pozycje. 8. maja to również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, święto zainicjonowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pani Wioletta Jarosz to bibliotekarka, która odkrywa w uczniach pasje literackie i włącza w życie kulturalne. Serdecznie jej za to podziękowaliśmy oraz złożyliśmy gorące życzenia na kolejne lata pracy.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”
Turniej Wiedzy Pożarniczej służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.
W eliminacjach gminnych z naszą szkołę reprezentowali :
- młodszą grupę wiekową Cezary Majerz z klasy III, który zdobył I miejsce ,
- starszą grupę: Konrad Majerz z klasy V, który zdobył I miejsce
- Oskar Jabrzyk z klasy V zdobył III miejsce.
W eliminacjach powiatowych Gminę Tomaszów reprezentował:
Cezary Majerz, który w swojej grupie wiekowej wywalczył w Powiecie III miejsce.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.
Gratulujemy sukcesów !!!
3
Dla Ciebie, Mamo.
Już po raz trzynasty młodzi wokaliści z powiatu tomaszowskiego prezentowali swoje umiejętności na scenie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. W związku z ogłoszonym po raz kolejny konkursem "Dla Ciebie, Mamo", w piątek 30 kwietnia, można było usłyszeć piękne piosenki poświęcone mamie. Wśród 31 wykonawców znalazły się cztery uczennice naszej szkoły.
W kategorii klas I - III wystąpiły Ola Gielec i Ada Kusideł, w kategorii klas IV - VI Tosia Kusideł, a w najstarszej - klas VII - VIII zaprezentowała się Julia Sęk.
Wyniki konkursu muzycznego, jak i dwóch pozostałych - literackiego i plastycznego, zostaną ogłoszone 17 maja w trakcie Gali Finałowej, połączonej z wręczeniem nagród.
Z niecierpliwością oczekujemy na dobre wiadomości.
Zabawa w ogrodników
- 16
Pod koniec kwietnia w świetlicy szkolnej dzieci miały okazję pobawić się w ogrodników i zasiać swoje pierwsze ogórki lub kwiaty. Pomimo brudnych rąk, zabawa była świetna i teraz czekamy na nasze pierwsze sadzonki . Czy dzieci mają rękę do roślin? Się okaże w maju.
Spektakl teatralny „Mity greckie”
W dniu 29 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami obejrzeli spektakl teatralny pt. „Mity greckie”, który został przygotowany przez Wrocławski Teatr Edukacji „In-Art.” Widowisko odbyło się na deskach Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Maz.
Uczniowie obejrzeli sztukę opartą na fragmentach znanych mitów. Wśród nich mit o Prometeuszu, Syzyfie, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Dedalu i Ikarze, o puszce Pandory. Widzowie przyglądali się bogom, podziwiali herosów oraz inne postaci, które głęboko zakorzenione były w wierzeniach starożytnych Greków. Aktorzy wcielając się w mitycznych bohaterów, prezentowali ich osobowość, charakter oraz przedstawiali codzienne czynności.
Młodzież miała okazję nie tylko do przypomnienia sobie treści mitów i ukrytych w nich ponadczasowych wartości, ale także podziwiała pionierski sposób realizacji sztuki. Scenografia, efekty świetlne i dźwiękowe dodawały uroku całości przedstawienia.
Uczniom towarzyszyły: p. Agnieszka Łaska i p. Bogumiła Lasota.
1
Apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja
29 kwietnia obchodziliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tej okazji był wspaniałą możliwością uzmysławiającą wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Wiersze w wykonaniu uczniów, recytowane były z wielkim zaangażowaniem a na zakończenie przedstawiciele klasy II akompaniując na ukulele zaśpiewali ze wszystkimi występującymi pieśni: „Witaj Majowa Jutrzenko” oraz „Jak długo w sercu naszym”.
15
Konkurs Literacki poświęcony twórczości ks. Jana Twardowskiego
Dnia 26 kwietnia br. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się gala finałowa Konkursu Literackiego poświęconego twórczości księdza Jana Twardowskiego. Odbywał się on w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas IV-VI i klas VII-VIII. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było napisanie pracy literackiej na określony temat. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy V- Konrad Majerz. Napisał on opowiadanie pt. „Nie osądzaj!”, w którym odwołał się do twórczości księdza Jana Twardowskiego i jego miłości do dzieci i przyrody. Jury doceniło talent literacki naszego ucznia. Otóż Konrad zdobył tym konkursie zaszczytne II miejsce. Brawo!
Serdecznie Konradowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a uczniów naszej szkoły zachęcamy do rywalizacji w konkursach w przyszłym roku szkolnym. Wystarczy tylko chcieć i wierzyć w swoje możliwości!
Byliśmy w Ojcowskim Parku Narodowym, Wieliczce i w Krakowie
- 56
W dniach 25 - 26 kwietnia uczniowie z klas 4-7 uczestniczyli w dwudniowej wycieczce krajoznawczo – turystycznej do Ojcowskiego Parku Narodowego, Wieliczki i Krakowa. Rozpoczęła się ona wczesnym rankiem przed budynkiem szkoły. Zanim uczniowie zajęli miejsca w autokarze, opiekunowie przypomnieli uczestnikom wyjazdu zasady bhp podczas wycieczki. Podczas podróży wszystkim towarzyszył radosny nastrój i podekscytowanie. Po trzech godzinach jazdy autokarem grupa dotarła do pierwszego punktu programu, czyli Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest on najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale z pewnością należy do najpiękniejszych! Krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zdominowany przez wapienne skały uformowane ręką Matki Natury w niezwykłe kształty, znajduje odzwierciedlenie w równie zadziwiających nazwach - takich jak Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa. Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu była Kopalnia Soli „Wieliczka”. Znajduje się ona na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Była eksploatowana od XIII wieku aż do roku 1996. Podziemna trasa turystyczna, mająca długość około 2 km, prowadzi przez 20 podziemnych komór. Uczniowie byli zachwyceni misternie wykutymi w skale korytarzami, wyposażeniem sal i solnymi rzeźbami.
Po tak ekscytującym dniu przyszedł czas na odpoczynek w hotelu CITY SM 3* znajdującym się w samym Krakowie.
Kolejny dzień rozpoczął się od śniadania, po którym uczestnicy wycieczki wyruszyli do Muzeum Obwarzanka, gdzie dowiedzieli się, która królowa zajadała się nimi i dlaczego nie należy mylić ich z preclami. W tym miejscu odkryli wszystkie jego tajemnice i poznali unikatowy proces jego produkcji. Muzeum opuścili z głową pełną wiedzy na temat historii krakowskiego obwarzanka, trzymając w ręku własnoręcznie wykonany produkt.
Potem zwiedzali zabytki Krakowa szlakiem „Droga Królewska”. Podróż rozpoczęli od Rynku Głównego, który powstał w XII wieku i jest największym rynkiem w całej Europie. Tam podziwiali m. in. otaczające go zabytkowe kamienice, pomnik Adama Mickiewicza i krakowskie Sukiennice. Na koniec wysłuchali hejnału z Hejnalicy (wyższej wieży bazyliki Mariackiej). Z rynku udali się na wzgórze wawelskie, gdzie zwiedzali zamek skrywający pamiątki z początków państwa polskiego, Smoczą Jamę oraz podziwiali ziejącego prawdziwym ogniem smoka.
Wycieczka była dla uczniów nie tylko źródłem wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim powodem wielu niezapomnianych wrażeń.
Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Przeczytaj, BO WARTO”
- 6
Dnia 23 kwietnia br. odbyło się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Smardzewicach podsumowanie XII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Przeczytaj, BO WARTO”. Mogli w nim wziąć udział uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa w nim było napisanie przemówienia, w którym należało przekonać czytelników „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, że nasza ulubiona pozycja zasługuje na tytuł Książki Miesiąca. Konkurs jak zawsze cieszył się ogromną popularnością.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Maja Ostrowska, Wiktoria Niedźwiecka, Julia Sęk i Klaudia Sęk, które sprostały zadaniu i pod kierunkiem p. A. Łaskiej napisały piękne przemówienia. Były bardzo zmotywowane do walki o laury. Wierzyły w swoje możliwości i miały rację, bo wyróżnienie w konkursie zdobyła Julia Sęk, polecając powieść Colleen Hoover pt. ,,Without Merit’’. Dziewczęta za rok znów spróbują swoich sił.
A Julii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Ziemi
W piątek 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi nasz szkoła uczestniczyła w VII edycji akcji "Sprzątamy dla Polski". Edukacyjny charakter tej akcji miał na celu nie tylko praktyczne sprzątanie najbliższego otoczenia, ale także kształtowanie trwałych nawyków związanych z troską o środowisko. W tegorocznej akcji uczestniczyła klasa IV, która sprzątała tereny zielone położone przy drodze dojazdowej ze szkoły do trasy S8. W ciągu jednej lekcji zebrano 5 dużych worków różnych odpadów, które w tym samym dniu zostały odebrane przez służby gospodarcze Urzędu Gminy w Tomaszowie Maz. Uczniom klasy IV serdecznie dziękujemy za szczególne zaangażowanie w tej akcji.
W naszej szkole odpowiedzialny za akcję był pan Krzysztof Gabryszewski
Gminny Konkurs Przyrodniczy „Co piszczy w lesie?”
Dnia 19 kwietnia w ZSP w Smardzewicach odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas I-III pt.: „ Co piszczy w lesie?”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III ze wszystkich szkół podstawowych w gminie Tomaszów Mazowiecki, czyli ZSP w Wiadernie, Zawadzie, Komorowie i Smardzewicach. Celem spotkania było propagowanie walorów zdrowotnych lasu, poszerzenie wiedzy uczniów o mieszkańcach lasu, ich zwyczajach i warunkach życia oraz kształtowanie właściwych zachowań proekologicznych.
Konkurs składał się z trzech konkurencji: muzycznej (nasze reprezentantki to uczennice klasy 1 Aleksandra Gielec i Adrianna Kusideł), plastyczno-technicznej (naszą szkołę reprezentowały Nikola Swarbuła oraz Hanna Waszkowska z klasy 2) i test wiedzy o lesie (Jan Sęk i Jakub Gielec z klasy 3).
Nasi reprezentanci w końcowej klasyfikacji zajęli bardzo dobre II miejsce, z czego jesteśmy niezwykle dumni. Jeszcze raz serdecznie im gratulujemy!
Akcja społeczno –edukacyjna Żonkile w Szkole
- 13
Muzeum POLIN już po kolejny organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Celem akcji jest rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Dnia 19 kwietnia 2024r., nasza szkoła również uczestniczyła w akcji Żonkile i pokazaliśmy, że łączy nas pamięć. Uczniowie na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie i godzinie wychowawczej dowiadywali się o losach Żydów i Polaków w trakcie II wojny światowej.
Dlaczego żonkile to, symbol pamięci o powstaniu w gettcie?
Najczęściej padająca odpowiedź dotyczy kształtu tego kwiatu, który układa się w pięcioramienną gwiazdę, mającą przypominać Gwiazdę Dawida, którą każdy mieszkaniec getta musiał nosić. Żonkil stał się też symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
- 5
Z jakich elementów składa się książka?
Co to jest wyklejka, czy kapitałka?
O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie klasy III edukacji wczesnoszkolnej podczas zajęć czytelniczych zorganizowanych w filii bibliotecznej w Zawadzie w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Słodki czwartek
W naszej szkole tradycją stało się organizowanie słodkich dni. W kwietniu sprzedaż wypieków przygotowanych przez rodziców należał do klasy I edukacji wczesnoszkolnej. Przygotowane słodkości zostały wystawione na szkolnym korytarzu, gdzie najtrudniejszym wyborem tego dnia było zdecydowanie się na konkretny smakołyk, z uwagi na bogactwo dostępnych opcji. Ponadto uczniowie klasy pierwszej przygotowali plakaty zachęcające do kupna słodkości oraz sami zasilili swój budżet jako pierwsi kupujący.
Filharmonia na kółkach
- 7
16 kwietnia w naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt; "Spotkanie Indian". Prowadzący p. Maciej wraz z gośćmi zapoznali dzieci z muzyką oraz kulturą Indian. Uczniowie aktywnie brali udział w koncercie poprzez wcielenie się w rolę Indian polujących na bizona oraz tańczących przy tipi. Wspaniałą atmosferę tworzyły niepowtarzalne dźwięki fletów północnoamerykańskich.
WIELKANOC
- 50
Wielkanoc to szczególny dzień bowiem symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Środa to był ostatni dzień, w którym uczniowie szli do szkoły przed świętami i w tym dniu klasa III edukacji wczesnoszkolnej przypomniała nam o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Ponadto uczniowie brali aktywny udział w akademii poprzez szukanie wielkanocnych słodkości oraz malowanie pisanek. Samorząd Uczniowski złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne oraz wręczył słodki upominek dla każdego ucznia za zaangażowanie w zabawach wielkanocnych przygotowanych przez klasę III. Słodkości w tym dniu było bardzo dużo, bowiem rada rodziców także przygotowała paczki dla klasy ze słodyczami oraz wielkanocnymi życzeniami.
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
Świąteczne przygotowania
- 26
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy pierwszej siali rzeżuchę oraz owies na dekorację stołu świątecznego. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi ogrodnicy zakładając swoją małą uprawę. Przez cały tydzień z zaciekawieniem obserwowali jak rzeżucha i owies rośnie. W ostatnim dniu przedświątecznym dzieci dekorowały swoje króliczki i gotowe uprawy zanieśli z życzeniami do swoich domów.
VI Tomaszowskie Targi Pracy i Edukacji
- 20
Klasa 8 wraz z wychowawcą w dniu 22.03.2024r., miała okazję gościć w Zespole Szkół Podstawowych nr 3 na Tomaszowskich Targach Pracy i Edukacji. Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z różnymi ofertami szkół, porozmawiać z nauczycielami i uczniami, którzy promowali swoje szkoły.
Dzień Kolorowej Skarpetki
- 1
Dnia 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Nasza społeczność uczniowska także włączyła się w obchody tego wyjątkowego dnia, zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby z Zespołem Downa, Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący, dodatkowy chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
Jest to wyjątkowy dzień, który pozwala zwiększyć świadomość społeczną, uczy tolerancji, akceptacji i zrozumienia.
NIE JESTEŚCIE SAMI !!!!
Kawiarenka
Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie naszej szkoły przywitali z uśmiechem i ciastkiem w dłoni! Sympatyczną i słodką atmosferę zapewniła nam klasa druga edukacji wczesnoszkolnej organizując Kawiarenkę. Pyszności nie brakowało i każdy znalazł tu coś smacznego dla siebie.