Szkoła w II połowie XX wieku

• Po wyzwoleniu szkołę oddano do użytku. Bardzo szybko się rozwijała.

Kierownikami szkoły byli: Tadeusz Fallus, Hipolit Spaczyński, Józef Krzemiński, Janina Fronikówna, Franciszek Pawlak, Alfons Odstraczyl.

W latach siedemdziesiątych rozpoczęto remontowanie szkoły. Pojawiły się także w szkole pierwsze telefony. Rosła nie tylko liczba uczniów i nauczycieli, ale przede wszystkim przybywało nowego wyposażenia, do którego zaliczyć możemy: mapy, telewizory, tablice, książki.  Pieniądze na rozwój placówki dawały władze gminy i instytucje ją wspierające. Ogromnie przysłużyli się szkole mieszkańcy Zawady i okolic, organizując zabawy taneczne,  z których dochód przekazywany był na pomoce dydaktyczne.

W latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych każdy uczeń naszej szkoły obowiązkowo nosił przepisowy mundurek – granatowy lub niebieski z białym kołnierzykiem.

W latach zarządzania szkołą przez dyrektora  Józefa Kołodziejskiego placówka wyposażona została w boisko sportowe, centralne ogrzewanie, stołówkę z kuchnią i nowe izby lekcyjne.

Lata dziewięćdziesiąte niosą za sobą kolejne duże zmiany. Dyrektorem szkoły jest w tym czasie pani Jadwiga Szymczyk. 18 – letni okres kierowania przez nią szkołą obfituje w organizację wielu uroczystości integrujących społeczność lokalną. Pod koniec ubiegłego stulecia  szkoła w Zawadzie zostaje zreformowana nowym systemem oświatowym. Powstaje Zespół Szkół w Zawadzie. Mamy sześć klas Szkoły Podstawowej i trzy klasy Gimnazjum. W tym czasie szkole przybywa nowych pracowni lekcyjnych (wymienić tu należy zwłaszcza pracownię komputerową i pracownię multimedialną), plac spacerowy oraz piękne ogrodzenie.

Odnowiono także szkolną stołówkę oraz zmieniono system grzewczy na olejowy.

Za największy sukces pani dyrektor Jadwigi Szymczyk poczytuje się jednak doprowadzenie do szczęśliwego finału działań związanych z dobudowaniem do szkoły sali gimnastycznej wraz z łącznikiem. Uroczyste otwarcie hali sportowej miało miejsce 21 września 2003 roku.  Uświetnione zostało przemówieniami oficjeli, przecięciem wstęgi, występami uczniów oraz biesiadą połączoną z ludową zabawą taneczną.